جستجوی خرید آپارتمان در تهران


خرید خانه را اگر آرزوی هر شخص ندانیم؛ قطعا می‌توان آن را از مهم‌ترین اهداف هر فرد دانست! هدفی که با توجه به اوضاع اقتصادی جامعه کمی دور از دسترس به نظر می‌رسد. حال اگر هدفتان خرید آپارتمان در تهران هم باشد که سختی کار را دو چندان باید در نظر گرفت.

گروه نویسندگان تیم وکلا در این مقاله سعی بر این دارد که با ارائه یک مقاله جامع، اطلاعاتی را که در مورد جستجو و خرید آپارتمان در تهران گردآوری کرده را به همراه تجربیات کاری منتشر کند.

در این مقاله سعی شده است تا یک راهنمایی کاملا کاربردی برای خرید خانه در تهران را تدارک ببینیم؛ حال اگر قصد شما  خرید یک خانه در تهران و یا کسب اطلاعات منحصر به فرد در این مورد است؛ از شما دعوت می‌کنم تا این مقاله را تا به انتها بخوانید.


 

 

اولین نکته؛ زمان‌شناسی در خرید خانه

یکی از متورم‌ترین زمینه‌ها در اوضاع اقتصادی کنونی، بازار املاک است و قطعا شما هم در جریانید که این بازار تا چه اندازه ممکن است قیمت‌های متفاوتی برای کیفیت یکسان را ارائه دهد!  بر این اثاث شما به عنوان فردی که به دنبال خرید آپارتمان در تهران است، باید بدانید که در مواقعی باید صبر کرد و باز هم به جستجو ادامه داد و در چه موادی تعلل یک لحظه هم جایز نیست و باید در همان دقیقه برای شخص فروشنده یک بیعانه فرستاد و اصطلاحا پیش‌قرارداد را بست!

تنها لازمه این کار این است که شما تجربه بسیاری در خرید و فروش آپارتمان داشته باشید! آنقدر تجربه کسب کنید اصطلاحا بتوانید فرصت‌های خوب را بو بکشید! مطمئن باشید که فرصتشناسی و داشتن یک معامله خوب در این بازار تنها با کسب تجربه بدست می‌آید.

پس توصیه ما را در این رابطه در نظر داشته باشید! قبل از خرید خانه در یک محل؛ یک بار هم که شده تمامی خانه‌های آن اطراف را بازدید کنید و در یک دفتر تمامی ویژگی‌های آن آپارتمان‌ها را لیست کنید. با این حرکت شما یک دید کلی در مورد آپارتمان و عواملی که در قیمت آن تاثیر گذارند پیدا می‌کنید! در این زمان است که شما می‌توانید خود را در ابتدای راه فرصت شناسی تصور کنید. اما هنوز صبر کنید! نکته‌های بعدی به مراتبط مهم‌تر از پیدا کردن دید کلی در قیمت‌گذاری خانه‌هاست.

دومین نکته؛ قیمت‌شناسی یک علم است.  

شاید در رهن و اجاره کردن خانه شما این احساس را کرده باشید که یک مرجع ثابت قیمت‌های قرارداد را تنظیم نکرده است و قیمت‌های اجاره بسیار بیشتر از آنچه به نظر می‌رسد تحت تاثیر عوامل مختلف است. مهم‌ترین این عوامل هم، خود صاحب خانه است که ممکن است به‌صورت ناخودآگاه و یا حتی عمدی ملک خود را گران‌تر از عرف آن منطقه قیمت نهد. در اجاره خانه ممکن است این گرانی در حد 10 میلیون در رهن و یا 1 میلیون در اجاره باشد؛ اما در خرید و فروش خانه این مشکل حتی می‌تواند تا صد‌ها میلیون تومان برای شما ضرر به همراه داشته باشد.

اگر صاحب‌خانه‌ای بخواهد ملک خود را گران‌تر پای قرارداد ببرد، می‌توان با دلیل و مدرک با ایشان صحبت کرد و بسیار منطقی این نکته را گوش‌زد کرد که این ملک در این حد قیمت ندارد و اگر این‌گونه ادامه دهید نمی‌توانید این ملک را اجاره دهید و یا به‌فروش برسانید!

اما گاهی مواقع طرف صاحب‌خانه ناخودآگاه خانه خود را گران‌تر قیمت می‌نهد. برای مثال فردی که بیست سال در خانه‌ای زندگی کرده و بچه‌هایش را در آن بزرگ‌‌ کرده را بسیار ارزشمند می‌داند و آن را خیلی گران‌تر قیمت می‌گذارد. این اختلاف قیمت را حتی اگر با دلیل و منطق به این افراد نمایش دهید و توضیح دهید باز هم به احتمال زیاد حرف خود را تکرار کرده و اصلا از حرف خود کوتاه نمی‌آید. مخصوصا اگر فرد برای فروش و یا اجاره آپارتمان خود؛ نیاز مالی نداشته باشد. در این مواقع سعی کنید از خیر خرید این آپارتمان بگذرید و به سراغ دیگر گزینه‌های روی میزتان بروید.


نکته سوم؛ از تورم بازار سواستفاده کنید!

یک نکته که همیشه باید در نظر داشته باشید این نکته است که شاید قیمت خانه‌ها بسیار گران باشد ولی در این اوضاع اقتصادی رکود بازار خانه در تهران؛ عملا کار را حتی برای فروشنده‌ها هم گره زده است.  نکته منفی در این رابطه وجود دلال‌هایی است که تلاش می‌کنند خانه را با قیمت بالاتری به فروش برسانند و خود اختلاف قیمت را بردارند! مثلا یک صاحب‌خانه ملک خود را به قیمت متری 20 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌کند و بعد از گذر شش ماه هنوز خریداری برای آپارتمان خود پیدا نمی‌کند.

در این شرایط یک شخص املاکی قول فروش خانه را به صاحب‌خانه می‌دهد و قول می‌گیرد که خانع را به هر قیمیتی به فروش برساند، اختلاف قیمت برای خود شخص املاکی باشد و فقط متری 20 میلیون تومن را به شخص تحویل دهد. حال ممکن است به عنوان خریدار از آپارتمان بازدید کنید و بخواهید آن را بخرید و بدون اطلاع از قیمت واقعی ملک تحت تاثیر حرف‌های املاکی ملک را به قیمت متری 22 میلیون تومان بخرید! این یعنی در خرید یک آپارتان نقلی 50 متری، 100 میلیون تومان ضرر کرده‌اید و آن را گران‌تر خریده‌اید.

برای جلوگیری از همچین نتایجی، ابتدا در نظر داشته باشید که گول حرف‌ها و بازار گرمی‌های اشخاص املاکی را نخورید و خودتان طبق لیستی که درست کرده‌اید به ملک نمره بدهید و ارزش و کیفیت آن را بسنجید!  

دوما همیشه سعی کنید که از خود صاحب‌خانه؛ آپارتمان را بخرید و درگیر دلال‌های املاک نشوید که در بیشتر مواقع سعی می‌کنند به جای فروش بهترین آپارتمان به شما، آپارتمانی را به شما معرفی کنند که از آن کمی بیشتر سود کنند.

سوما؛ سعی کنید که از مشاور املاکی که میشناسید و یا آشنایان معرفی می‌کنند استفاده کنید، بدین ترتیب تا حدود زیادی می‌توانید اطمینان نسبی به حرف‌های او داشته باشید. فراموش نکنید در هر حالتی بهترین راهنماد برای شما؛ خود شما و لیستی است که تهیه کرده‌اید.

چهارما؛ همیشه می‌توانید از صاحب‌خانه تخفیف بگیرید! همانطور که گفته شد سوای قیمت‌های گران آپارتمان در تهران؛ بازار آن بشدت دچار رکود است و نمی‌توان به‌سادگی در تهران یک آپارتمان را به فروش رساند. با این تفاسیر شما می‌توانید تخفیف‌های بسیار عجیب و غریبی در خرید آپارتمان از فروشنده بگیرید.

پیشنهاد ما این اس که ژست یک آدم مطمئن در خرید ولی نامطمئن در خرید این آپارتمان را به خود بگیرید و در کنار توصیف ویژگی‌های خوب آن ملک؛ ویژگی‌های بد آن را نیز بولد کنید و تا حدود زیادی فروشنده را حتی تا موقعی که پای قراردادمی‌روید در شک خریدار بودن خانه نگه دارید. تنها در این صورت است که فروشنده خانه با شما راه می‌آید.

چهارمین نکته؛ انتخابتان مهم است!


در قیمت‌گذاری یک آپارتمان؛ ملاک‌های زیادی وجو دارد که هر کدام می‌توانند تا یک‌ششم قیمت آپارتمان را تغییر دهند! برای مثال گذر یک آپارتمان؛ طبقه یک آپارتمان؛ تعداد واحد‌های یک آپارتمان؛ آسانسور و پارکینگ همه و همه در قیمت آپارتمان تاثیرگذارند و این در حالیت که ما حتی خود آپارتمان را هم ندیده‌ایم!  

یک مثال؛ داشتن پارکینگ از 250 میلیون تا 400 میلیون تومان بر قیمت یک خانه اضافه می‌کند! در بودجه‌های محدود منطقی است که قید پارکینگ اختصاصی را بزنید. (پارکینگ‌های مزاحم و پارکینگ مشاع_پارکینگی هر کس زودتر در انجا پارک کرد برای ایشان است_ را اگر خوب مدیریت کنید؛ نه تنها قیمت‌اضافه‌ای روی سایت ندارد بلکه ممکن است یک ویژگی منفی هم حساب شود.)

تمامی این ملاک‌ها با این که پوینت منفی در نظر گرفته می‌شوند اما با این حال آن‌ها را می‌توان جزو انتخاب‌های دانست که در بودجه محدود می‌تواند گره‌گشای کار شما باشد.

پنجمین نکته؛ لاکپری بازی برایتان گران تمام می‌شود!

آیا می‌دانستید داشتن سرویس بهداشتی فرنگی یک مزیت در فروش آپارتمان‌ها تلقی می‌شود؟ مزیتی که شاید تا 50 میلیون تومن خانه را گران‌تر برای شما محاسبه کند.  خیلی راحت می‌توانید از خیر همچین خانه پرمزیتی بگذرید!

یک مثال دیگر، هوشمندسازی کلید‌های یک ساختمان در بیشترین حالت تا 100 میلیون تومان هزینه در بردارد ولی در خرید خانه شما بابت هوشمندبودن خانه تا حدود 500 میلیون تومان هزینه می‌کنید! خیلی راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر یک خانه معمولی بخرید و خودتان آن را هوشمند کنید!

همین فکر را در مورد هزینه‌های کچ‌کاری و دیگر وسایل تزئینی آپارتمان داشته باشید تا بتوانید بودجه خود را مدیریت کنید و بهترین خرید را داشته باشید.

 

 

ششمین نکته؛ هر پنج نکته قبل را دور بریزید!

بیاید با حقیقت کنار بیایم! حتی اگر خود فروشنده هم از بستگان ما باشد باز هم الزامی برای به قیمت فروختن آپارتمان به ما ندارد. از آن سو این لیست آپارتمان‌ها را حتی اگر چندین ماه ادامه دهیم، باز هم حریف تجربه چندین ساله مشاورین املاکی نمی‌شویم. با وجود تمامی نکاتی که درباره‌ی مدیریت بودجه می‌گوییم، باز هم ممکن است یک مشاور املاک خانه‌ای را در یک محله خوب اما دور از چشم معرفی کند که کار را با تمام ملاک‌های خوب با همان بودجه ببندد!

در این جا خود را ملزم می‌دانم که به شما پیشنهاد دهم که یک راهنمایی شخصی برای خود استخدام کنید! با یک مثال منظور خود را بهتر به شما برسانم. فرض کنید برای خرید خانه خود بودجه 2 میلیاردی را در نظر دارید. حال در یک محیط خصوصی با یک شاگرد مشاور املاکی صحبت کنید و بگویید که یک ماه به من کمک کن و با هم یک آپارتمان به قیمت را انتخاب کنیم. در آخر کار 20 میلیون شیرینی از من هدیه می‌گیری! در مقابل سودی که از به قیمت خریدن یک آپارتمان برای شما عاید می‌شود. این 2 میلیوکن تومان واقعا عدد بسیار کمی ست.

در مقابل حواستان باشد که نوشتن آن لیست تنها برای پیدا کردن یک دید کلی از کاریست که مشاور خصوصی شما برایتان انجام می‌دهد!