شکوائیه کلاهبرداری اینترنتی


کلاهبرداری اینترنتی جرم رایانه ای است که در قانون برای آن از یک تا شش سال و جزای نقدی مجازات تعریف شده است.

از طریق مراجعه به دفاتر خدمات قضایی می توان از کلاهبرداران اینترنتی شکایت کرد و بعد از نوشتن طرح شکایت، پرونده به دادسرا جرایم رایانه ای ارجاع می شود.

همچنین مرجع رسیدگی به پرونده های شکایت از جرم کلاهبرداری اینترنتی دادسرای جرایم رایانه ای و پس از آن دادگاه کیفری است.

استفاده روزمره و بسیار از نرم افزار های مختلف و اینترنت، باعث شده است تا برخی از جرائمی که قبلا در جامعه به صورت فیزیکی اتفاق می افتاد،حال به صورت غیر حضوری نیز اتفاق بیفتد. از جمله این جرائم سرقت است که دیگر

صرفا بالا رفتن از دیوار خانه و دزدین پول نیست، بلکه امروزه به صورت اینترنتی نیز می توان به صورت غیر حضوری از حساب دیگران پول برداشت کرد.

علاوه بر این، امروزه پرونده های قضایی زیادی به شکایت از کلاهبرداری های اینترنتی در مراجع قضایی اختصاص یافته است که کلاهبردارن دام های کلاهبرداری خود را علاوه بر فضای حقیقی به فضای مجازی و اینترنت نیز انتقال داده اند.

در این مقاله با تیم وکلا همراه باشید تا این سوال را بررسی کنیم که نحوه نوشتن شکوائیه برای این موضوع چگونه است و رسیدگی مراحل پیگیری کلاهبرداری اینترنتی توسط مرجع به چه صورت است؟

برای پی بردن به این سوال اول به موضوع کلاهبرداری اینترنتی چیست و سپس به نحوه شکایت از کلاهبرداری اینترنتی می پردازیم.

 

کلاهبرداری اینترنتی چیست

  کلاهبرداری یکی از جرایمی است که در قانون مجازات اسلامی و قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، کلاهبرداری و اختلاس پیش بینی شده است.

جرم کلاهبرداری به طور خلاصه به این معناست که اشخاصی از طریق تقلب و حیله و با استفاده از ابزار های غیر قانونی برای خودشان منفعت یا مالی کسب کنند که این منفعت از طریق فریب دادن دیگران انجام شده باشد.

کلاهبرداران صرفا در فضای حقیقی جامعه دام های خود را پهن نمی کنند و با توجه به اینکه فعالیت افراد جامعه در اینترنت و فضای مجازی بیشتر شده است و این افراد در فضای مجازی بهتر میتوانند خود را پنهان کنند و هویت خود را پوشش دهند و از مجازات فرار کنند، اقدامات خود را از طریق اینترنت و فضای مجازی عملی میکنند.

  به همین دلیل در سال 1388 در قانون جرایم رایانه ای مجازات خاصی برای این جرم در نظر گرفته شده است .در ماده 741 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 نیز منعکس شده است و جرم کلاهبرداران اینترنتی اینگونه پیش بینی شده است.

هر کس به طور غیر مجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مال، خدمات،منفعت یا امتیازات مالی برای خود یا دیگران تحصیل کند، علاوه بر رد مال به صاحب آن ، به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد)

  بنابراین ،جرم کلاهبرداری اینترنتی، همان فریفتن دیگران برای سرقت مال دیگران استفاده می شود


  علاوه بر این در ماده 7 قانون تجارت الکترونیکی اینگونه پیش بینی شده است هر شخص  که در بستر مبادلات الکترونیکی با استفاده غیرمجاز و یا سوء استفاده از داده برنامه ها، پیام ها و سیستم ارتباطی و سیستم های یارانه ای از راه دور و ارتکاب افعالی نظیر ورود، توقف دادن پیام، محو، مداخله در عملکرد سیستم رایانه ای و غیره دیگران را بفرمایید و یا سبب سردرگمی سیستم های پردازش خودکار و نظایر آن شود و از این طریق برای دیگری یا خود وجوه اموال دیگران را ببرد مجرم محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبان اموال به پرداخت جزای نقدی حبس از یک تا سه سال و معادل ماخوذه محکوم می شود.)

   نکته مهم و قابل ذکر در خصوص کلاهبرداری های اینترنتی این است که این نوع کلاهبرداری ها می تواند از طریق برداشت غیر مجاز وجه از حساب دیگران صورت گیرد و گاهی برخی از فروشگاه های اینترنتی نیز می توانند مرتکب همچین جرمی شوند.

 

نحوه شکایت از کلاهبرداری های اینترنتی

کلاهبرداری های اینترنتی از آنجایی که یک جرم

است و برای آن مجازات تعیین شده است به همین منظور اولین قدم برای پیگیری این موضوع تنظیم یک شکوائیه در مراجع قضایی صالح است.

 

نحوه تنظیم شکوائیه

در اولین قدم شاکی با یک وکیل مجرب مشورت کرده و درخواست تنظیم شکوائیه می دهد، پس از تنظیم شکوائیه شاکی شکوائیه خود را در یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی ثبت می کند.

                   به یاد داشته باشید که  ثبت شکوائیه در صورت داشتن سامانه ثنا امکان پذیر است.

همه اسناد و مدارک در رابطه با اثبات این جرم که در اختیار دارید را باید ضمیمه شکواییه خود نمایید.

در خصوص تنظیم و ثبت شکوائیه می توانید از وکلای تیم وکلا مشاوره شبانه روزی بگیرید.

 

مراحل پیگیری شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

  همانطور که قبلا گفته شد مرجع رسیدگی به جرایم رایانه ای، دادسرای جرایم رایانه ای است.