انواع حکم جلب ؟؟؟

. حکم جلب معتاد

 یعنی حکمی که برای جلب فردی صادر می‌شود که به مواد مخدر و الکل وابسته است.

حکم جلب فراری

یعنی حکمی که برای جلب فردی صادر می‌شود که از زندان یا دادگاه فرار کرده است.

حکم جلب شاهد

 یعنی حکمی که برای جلب شاهدان در پرونده‌ای صادر می‌شود.

حکم جلب شخص دعوت شده به دادگاه

 یعنی حکمی که برای جلب فرد دعوت شده به دادگاه صادر می‌شود.

حکم جلب اجباری

چنین حکم‌ای برای اجبار فروشنده به تحویل کالا به خریدار، اجبار طلاق دادن به همسر و ... صادر مي‌شود

حکم جلب چیست؟

حکم جلب چیست؟  شرایط و نحوه دریافت و مدت اعتبار حکم جلب چقدر است؟ در دعاوی حقوقی (محکوم علیه) اگر شخصی محکوم شود، مثلا در دعاوی حقوقی فردی محکوم به پرداخت چکی گردد و محکوم له پرونده قادر به شناسایی اموال از او نباشد محکوم له میتواند از اجرای دادگاه تقاضای صدور حکم جلب او را بنماید. یا در دعاوی کیفری (متهم) اگر حضور شخص متهم در دادسرا و دادگاه الزامی باشد و وی در دادگاه یا دادسرا حاضر نشود، حکم جلب او از طرف قاضی دادگاه یا بازپرس پرونده صادر می‌گردد.

به گفته وکیل کیفری، هدف از صدور حکم جلب و یا دستور جلب، مجاب کردن فرد متهم جهت حضور در دادگاه و اجرای مراحل قانونی است. البته شخصی که حکم جلب او صادر می‌شود همواره متهم نیست. در برخی موارد برای انجام تحقیقات بیشتر در روند پرونده، حکم جلب شخصی که شکایتی از وی به عمل آمده است، صادر می‌شود.

حکم جلب دو نوع است: حکم جلب عادی و سیار.

دستور جلب عادی : به بیان ساده، اگر قاضی پرونده حکم جلب را تنها به یک کلانتری ابلاغ کند، حکم جلب صادر شده عادی محسوب می‌شود.

دستور جلب سیار : در دستور جلب سیار دستور جلب، به تمامی کلانتری‌های حوزه ابلاغ می‌شود. این نوع حکم جلب، سیار نام دارد.

هر دو نوع حکم جلب، می‌توانند در دسته‌های کیفری و یا حقوقی باشند. اگر محل حضور و آدرس فرد مجلوب مشخص باشد، حکم جلب صادره، عادی بوده و در غیر این صورت حکم جلب سیار به کلیه‌ی مراکز قضایی، فرستاده می‌شود.

بنابراین، شرط اصلی برای صدور دستور جلب سیار، مشخص نبودن محل سکونت و یا اقامت فرد مجلوب است. مأموری که حکم جلب سیار در دست دارد، مادامی که حکم اعتبار دارد، قادر است فرد مجلوب را در تمامی نقاط حوزه‌ی جلب دستگیر کرده و نزد مقام قضایی بیاورد.

حکم جلب در قانون مدنی به معنای اجبار شخصی است که برای اجرای یک حکم قضایی، دادگاه می‌تواند از طریق آن، شخص را به حضور در دادگاه و یا پاسخگویی به سؤالات قضایی و تحمل جرائم نافرجام و خسارات مالی و غیره، مجبور کن.

نحوه دریافت حکم جلب

در موضوعات حقوقی و خانواده در صورت محکومیت قطعی محکوم علیه به پرداخت مبلغی مثلا وجه چک یا نفقه زوجه یا مهریه … و در صورتی که شخص از اجرای حکم در مرحله اجرای حکم امتناع نماید و محکوم له  قادر به شناسایی اموال وی نگردد میتواند با درخواست  کتبی ضمن لایحه از دادگاه تقاضای صدور برگ جلب را به دلیل عدم پرداخت بدهی را بنماید.

در موضوعات کیفری ، چنانچه علیه فردی شکایت کیفری طرح شده باشد طبق روال جهت حضور در دادسرا برای ادای توضیح به وی ابلاغ می گردد چنانچه برای بار اول بدون عذر موجه در دادسرا حاضر نشود برای بار دوم به دستور مقام قضایی جلب می گردد.

پس از قطعیت حکم و در مرحله اجرای حکم کیفری ، ابلاغیه جهت اجرای حکم کیفری به محکوم علیه می گردد در صورت عدم حضور قاضی اجرای احکام کیفری دستور جلب محکوم علیه کیفری را صادر می نماید.

حکم جلب سیار با نیابت قضایی

مقام قضایی تنها در حوزه قضایی محل فعالیت خود می تواند دستور جلب سیار صادر نماید. بنابراین در صورتی که متهم خارج از حوزه قضایی دادگاه اقامت داشته باشد صدور این دستور فاقد مجوز قانونی است مگر اینکه  مقام قضایی به مرجع قضایی صالح محل اقامت متهمی که خارج از حوزه قضایی خویش است  نیابت قضایی بدهد.

چه تفاوتی میان حکم جلب و قرار جلب وجود دارد؟

جالب است بدانید که در عرف عامیانه به جای دستور جلب از عبارت حکم جلب استفاده می‌نمایند که ما هم در این مطلب به آن اشاره داشتیم. ولی در مفهوم حقوقی کامل‌تر به آن قرار جلب یا دستور جلب می‌گویند.

چرا که عبارت حکم برای زمانی می‌باشد که قاضی رای صادر نماید؛ ولی در غیر از این مورد تنها دستور می‌دهد که متهم را به جهت دادرسی که حاضر نگردیده است، دستگیر کنند.

استعلام حکم جلب با کد ملی؟                                                                                                        

امروزه، برای هر اقدامی در هر پرونده قضایی، ابتدا باید در سامانه ثنا که سایت رسمی قوه قضائیه است، ثبت نام کنید تا از طریق کد ملی خود، امکان پیگیری پرونده را داشته باشید. برای ثبت نام در سامانه، ابتدا باید ثبت نام را در سایت انجام دهید و سپس، برای تکمیل ثبت نام خود، به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید. استعلام حکم جلب نیز از این مقوله مستثنی نیست. بعد از ثبت نام در سامانه ثنا با وارد کردن کد ملی و رمز شخصی که قبلا از دفاتر خدمات قضایی دریافت کرده اید، امکان استعلام حکم جلب و پیگیری پرونده را خواهید داشت.

در مرحله اول باید به آدرس adliran.ir وارد شده و از قسمت سمت راست صفحه ، گزینه " اطلاع رسانی برای اشخاص حقیقی " را انتخاب کنید.

سپس صفحه ای  باز می شود و با داشتن کد ملی و رمز شخصی دریافت شده از دفاتر خدمات قضایی می توانید به صفحه اطلاع رسانی اشخاص حقیقی وارد شوید.

سپس یک رمز شخصی موقت برای شما پیامک می شود که درج آن برای پیگیری پرونده ضروری است

در صورتی که مراحل فوق به درستی انجام شده باشد، صفحه  قابل مشاهده است که می توانید پرونده های قضایی خود را پیگیری کنید..

از اینجا دیدگاه تان را به اشتراک بگذارید


نظرات (0)دیدگاهتون رو راجع به این مطلب منتشر کنید

جهت شرکت در قرعه کشی لطفا شماره تلفن خود را وارد کنید

نیاز به مشاوره با وکیل زبده دارم

فقط سوال دارم، مشاوره نمیخواهم