طلاق خلع چیست؟


طبق ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی  طلاق خلع طلاقی است  که زن از شوهر خود کراهت دارد و تمایلی به زندگی ندارد و  در برابر دادن یا بخشیدن  مالی به وی  طلاق میگیرد. این مال میتواند تمام مهر و یا مقداری بیشتر یا کمتر از مهریه باشد. به این مال که زن به مرد میبخشد  فدیه گفته می‌شود.


طلاق خلع:


طلاق خلعی به معنای استفاده از حق خلع در برخی از سیستم های قانونی است. در این نوع طلاق، زن از مرد خود را به عنوان همسر خواهانی خلع کرده و از ازدواج معاف می شود. عدم ارضای حقوق و تقاضای درست زندگی به عنوان دلایل معمولی برای طلاق خلعی ذکر می شوند. با این حال، این موضوع به کشورهای مختلف متفاوت است و در برخی مناطق فقط زنان حق خلع را دارند، در حالی که در برخی دیگر این حق در دست مردان نیز قرار دارد.

طلاق خلعی یکی از انواع طلاق در قوانین ایران است که به زوج می‌دهند تا بتوانند با اراده خود از ازدواج جدا شوند. در این نوع طلاق، زن و شوهر به صورت آزادانه و بدون نیاز به داوری یا قضاوت دادگاه، توافق می‌کنند که از ازدواج خود جدا شوند.

در صورت توافق نیمه‌یقین یا یکطرفه بین زوجین، مهریه و سرپرستی از هر دو طرف به طور توافقی مشخص می‌شود. این نوع طلاق به خاطر سادگی و سرعت آن، شایع‌ترین روش طلاق در ایران است و معمولا برای لغو عقد ازدواج استفاده می‌شود.

در حالتی که زن به این نوع طلاق رضایت ندهد، می‌تواند دادگاه را به داوری بخواند و خواست خلعی از زن را بررسی کند. در این صورت، دادگاه باید شرایط مناسبی را برای قبول طلاق خلعی برآورده کند و معمولاً زن باید دلیل موجهی برای درخواست خلعی ارائه کند.

به طور کلی، طلاق خلعی در ایران مورد قبول قضایی و شرعی است و به زن و شوهر اجازه می‌دهد تا با اراده خود از ازدواج جدا شوند. برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی در مورد مراحل و شرایط طلاق خلعی در ایران، به مشاور یا وکیل خانواده خود مراجعه کنید.


شرایط طلاق خلعی در ایران چگونه است؟

ارائه درخواست: برای طلاق خلعی، یکی از طرفین باید درخواست طلاق خلعی را به دادگاه مربوطه ارائه کند.


دلایل موجه: طرفی که درخواست طلاق خلعی را ارائه می‌دهد باید دلایل موجهی برای طلاق ارائه کند، مانند توهین مداوم، شکنجه، عدم توانایی برقراری زندگی مشترک و غیره


پی گیری از دادسرا: پس از ارائه درخواست، پرونده به دادسرا ارسال می‌شود و فرایند قضایی شروع می‌شود.


عدم تمایل به تصالح: دادگاه درصورت عدم تمایل طرفین به تصالح یا داشتن ممانعت برای ادامه زندگی مشترک، دلیل موجه برای طلاق را تأیید می‌کند.


صدور حکم: پس از بررسی و شنیدن طرفین، دادگاه می‌تواند حکمی را برای طلاق خلعی صادر کند.


شرایط دقیق ممکن است به تفصیل در قوانین و مقررات مربوطه مشخص شود و در هر مورد ممکن است متفاوت باشد. بهتر است به یک وکیل یا مشاور قانونی حاذق مراجعه کنید تا به شرایط و مراحل دقیقتری مربوط به مورد خاص خودتان آگاه شوید.


رجوع در طلاق خلع چگونه است؟


در این طلاق، زن با دادن مال از مرد طلاق میگیرد.د؛ در طلاق خلع در مدت عده، زن می‌تواند به بذل یا بخشش اقدام کند و طلاق خلع را تغییر دهد و به طلاق رجعی مبدل کند.. در این صورت در زمان عده مرد می‌تواند به زن رجوع کند و طلاق باطل شود.

رجوع در طلاق خلع برای زوجه مرد که او را به طلاق می‌برند، به معنای پس گرفتن طلاق است. یعنی اگر طلاق خلع را صادر کرده‌اند، زوجه می‌تواند خواست خود را برای بازگشت به زندگی مشترک بیان کند و اگر هر دو طرف موافق باشند، می‌تواند درخواست رجوع را صادر کند. در صورت تأیید، طلاق به بطلان می‌رسد و زوجه‌ها برای ادامه زندگی به هم پیوسته و با یکدیگر زندگی می‌کنند.


مدت زمان طلاق خلع چقدر است؟


زمان مورد نیاز برای دریافت طلاق خلع در ایران متنوع است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در برخی موارد، فرایند طلاق خلع ممکن است تا چند هفته یا چند ماه طول بکشد، زیرا نیاز به مذاکره و توافق در مورد تقسیم مالی، پرورش فرزندان و سایر مسائل مرتبط با طلاق وجود دارد. همچنین، در برخی موارد، تا وقتی که مراحل قانونی مربوطه تکمیل نشود، طلاق خلع قابل اجرا نیست.

Powered by Froala Editor

از اینجا دیدگاه تان را به اشتراک بگذارید


نظرات (0)دیدگاهتون رو راجع به این مطلب منتشر کنید

جهت شرکت در قرعه کشی لطفا شماره تلفن خود را وارد کنید

نیاز به مشاوره با وکیل زبده دارم

فقط سوال دارم، مشاوره نمیخواهم