نظریه پزشکی قانونی یک شاخه از علوم پزشکی است که به بررسی رابطه بین پزشکی و حقوق می‌پردازد. این نظریه به کاربرد دانش پزشکی در حل مسائل حقوقی، مانند تشخیص علت مرگ، شناسایی جنایتکاران، تعیین آسیب‌های جسمی و روحی، و ارزیابی صلاحیت قانونی افراد مربوط می‌شود. نظریه پزشکی قانونی از روش‌های علمی و تجربی برای تحقیق در مورد موارد قانونی استفاده می‌کند و به عنوان یک رشته مستقل از دانشگاه‌ها و سازمان‌های پزشکی و قضایی تأیید شده است .


اعتراض به نظریه پزشکی قانونی

نظریه پزشکی قانونی یک نظر حرفه‌ای است که توسط کمیسیون پزشکی قانونی در مورد وضعیت جسمی، روحی، روانی یا اخلاقی یک فرد یا گروه ارائه می‌شود. این نظر ممکن است در موارد مختلف حقوقی مانند جرایم، خسارات، ازدواج، طلاق، وصیت و میراث، اعتبار و زندان و غیره مورد نیاز باشد. طرفین دعوی حق دارند در صورت عدم تطابق نظریه پزشکی قانونی با واقعیت یا عدم رعایت قواعد علمی و قانونی، با ارائه مستندات و شواهد معتبر، اعتراض خود را به نظر کمیسیون برسانند. این اعتراض باید به صورت کتبی و با ذکر ماده قانونی مبنای اعتراض باشد. اعتراض به نظریه پزشکی قانونی ممکن است منجر به تغییر نظر کمیسیون یا اعاده کارشناسی شود. در نهایت، قاضی با توجه به نظرات پزشکان قانونی و سایر شواهد و ادله، حکم خود را صادر می‌کند.


برای در یافت اطلاعات تخصصی میتوانید هم اکنون با وکیل خوب در ارتباط باشید،موسسه تیم وکلا ارائه دهنده خدمات حقوقی می باشد.


طریقه اعتراض به نظر پزشکی قانونی

اعتراض به گواهی نظریه پزشکی قانونی، در طی یک هفته از ابلاغ نظریه، ممکن می باشد. لذا ، هر یک از طرفین دعوی، می تواند با مراجعه به یکی از دفتر های  خدمات قضایی، لایحه اعتراض خود را ثبت کنند و وکیل پرونده نیز توسط سایت عدل ایران، امکان ثبت لایحه را خواهد داشت. 


موعد اعتراض به نظریه پزشکی قانونی

مهلت اعتراض به نظریه پزشکی قانونی هفت روز است. این مهلت از تاریخ رؤیت گزارش پزشک قانونی توسط طرفین دعوا شروع می‌شود. در صورت عدم رعایت این مهلت، نظر پزشک قانونی برای دادگاه الزام‌آور خواهد بود در صورت اعتراض به نظر پزشک قانونی، دادگاه ممکن است تصمیم بگیرد که پرونده را به هیئت تخصصی یا کارشناس دیگر بفرستد یا نظر خود را براساس شواهد و علم قاضی صادر کند 


اعتراض به نظریه پزشکی قانونی در دادسرا

همانگونه که بیان شد اعتراض به گواهی نظریه پزشکی قانونی در دادسرا، در مهلت یک هفته از تاریخ ابلاغ نظریه، برای متهم و شاکی و وکلای آنها، امکان پذیر است. شاکی یا متهم می توانند بعد از تنظیم لایحه اعتراضیه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده، و لایحه خود را ثبت کنند.


همانگونه که بیان شد اعتراض به گواهی نظریه پزشکی قانونی در دادسرا، در مهلت یک هفته از تاریخ ابلاغ نظریه، برای متهم و شاکی و وکلای آنها، امکان پذیر است. شاکی یا متهم می توانند پس از تنظیم لایحه اعتراضیه به یکی از دفترهای خدمات قضایی مراجعه کرده، و لایحه را ثبت کنند. 


اعتراض به نظریه پزشکی قانونی پس از صدور حکم

پیش می آید که طرفین دعوا، به هردلیلی، در طی یک هفته، به نظر پزشکی قانونی، اعتراض نکرده و رسیدگی، منجر به صدور رای می گردد. همچنین، گاهی اگرچه، اعتراض به گواهی پزشکی قانونی، انجام گرفته، اما، پس از صادر شدن رای، عدم صحت این گواهی، مشخص میشود. در این صورت، آیا امکان اعتراض به نظریه پزشکی قانونی بعد از صدور حکم، وجود خواهد داشت؟


در جواب میتوان گفت، اگر منظور از اعتراض به گواهی نظریه پزشکی قانونی بعد از صدور حکم، اعتراض به عنوان یک اقدام جداگانه و با ثبت یک لایحه باشد، پاسخ سوال، منفی است. زیرا که، قانون گذار، مهلت این اعتراض را یک هفته از تاریخ ابلاغ نظریه،  مشخص کرده است.


با این وجود، باید به این نکته توجه کرد که در صورتی که امکان و مهلت هر یک از انواع اعتراض به رای، از جمله واخواهی، تجدیدنظرخواهی، فرجام خواهی و اعاده دادرسی، برای طرفین دعوا، وجود داشته باشد، وی می تواند ضمن اعتراض به رای صادره، مراتب اعتراض به گواهی پزشکی قانونی را نیز به مرجع قضایی مربوطه، اعلام نماید. 


اعتراض به نظریه پزشکی قانونی در مرحله تجدیدنظر

پس از آنکه رای دادگاه بدوی، صادر شد ، در بعضی از دعاوی، این امکان برای هر یک از طرفین وجود دارد تا طی 20 روز پس  از ابلاغ رای، برای تجدیدنظر خواهی از حکم صادره، اقدام کنند. در این صورت و در حالتی که در پرونده، یک نظریه پزشکی قانونی، صادر شده باشد، ضروری است تا به مساله اعتراض به نظریه پزشکی قانونی در مرحله تجدیدنظر نیز پرداخته شود.


در رابطه با اعتراض به نظریه پزشکی قانونی در مرحله تجدیدنظر، میتوان گفت، هر یک از طرفین که بنابر دلایلی موجه، معترض به نظر پزشکی قانونی باشند، می توانند ضمن ثبت دادخواست تجدیدنظرخواهی، مراتب اعتراض به گواهی نظریه پزشکی قانونی را نیز به مرجع قضایی، اعلام نمایند.


علاوه بر آن، در مواردی که رای دادگاه بدوی، در مرحله تجدیدنظر، نقض شده و دادگاه تجدیدنظر، خود وارد رسیدگی ماهوی به پرونده می گردد، در صورتی که موضوع به پزشکی قانونی، ارجاع شود، پس از وصول نظریه و ابلاغ آن به طرفین از طریق سایت ثنا، هر یک از آنها، یک هفته، مهلت خواهد داشت تا برای اعتراض به گواهی پزشکی قانونی، اقدام نماید.


اعتراض به نظریه پزشکی قانونی در مرحله تجدیدنظر یک حق قانونی است که برای طرفین دعوا در صورت عدم رضایت از نظریه اولیه پزشکی قانونی فراهم شده است. برای اعتراض به نظریه پزشکی قانونی، باید موارد زیر را رعایت کنید: 


مهلت اعتراض به نظریه پزشکی قانونی هفت روز پس از ابلاغ آن به طرفین دعوا است.


اعتراض به نظریه پزشکی قانونی باید با ثبت لایحه و پرداخت هزینه‌های مربوطه انجام شود.


هزینه‌های اعتراض به نظریه پزشکی قانونی بستگی به موضوع و پیچیدگی پرونده دارد و براساس تعرفه خدمات پزشکی قانونی محاسبه می‌شود.


اعتراض به نظریه پزشکی قانونی باعث می‌شود که پرونده توسط یک کمیسیون تخصصی دوباره بررسی شود و نظر جدید آن به مرجع قضایی اطلاع داده شود.


در صورت اعتراض به نظریه پزشکی قانونی در مورد جرایم پزشکی، ممکن است کمیسیون تخصصی از سوی سازمان نظام پزشکی تشکیل شود و طرفین دعوا بتوانند به نظر همین سازمان نیز اعتراض کنند.


Powered by Froala Editor

از اینجا دیدگاه تان را به اشتراک بگذارید


نظرات (0)دیدگاهتون رو راجع به این مطلب منتشر کنید

جهت شرکت در قرعه کشی لطفا شماره تلفن خود را وارد کنید

نیاز به مشاوره با وکیل زبده دارم

فقط سوال دارم، مشاوره نمیخواهم