احتمالا تاکنون عنوان دعاوی تصرف به گوش شما خورده باشد. دعاوی تصرف در حقوق به سه دعوای مزاحمت، ممانعت از حق و تصرف عدوانی گفته می شود. هرچند هر سه این دعوا ذیل عنوان دعاوی تصرف قرار می گیرند اما صرف نظر از برخی مشترکات که بین این سه نوع دعوا وجود دارد، هریک از این دعاوی دارای آثار و شرایط خاص خود می باشند. ما در این مطلب قصد داریم شما را با یکی از این دعاوی تصرف که بیشتر مبتلا به بوده و بیشتر با آن سروکار خواهید داشت آشنا کنیم. دعوای تصرف عدوانی یکی از دعاوی بسیار رایج در مراجع قضایی می باشد که بخش زیادی از پرونده های دادگاهی به این موضوع اختصاص دارد. اگر قصد دارید با دعوای تصرف عدوانی به صورت خلاصه و مفید آشنا شوید ما را همراهی نمایید.


«تصرف» به چه معناست؟


تصرف در علم حقوق به معنای دخالت و تصمیم گیری نسبت به مال و امور مرتبط به آن است و در واقع ارتباطی است که شخص به دلیل داشتن رابطه مالکیت با مال خود دارد. داشتن حق مالکیت سلطه و اقتداری به مالک می دهد که می تواند در اموال خود دخل و تصرف داشته و نسبت به آنها تصمیم دلخواه خود را اعمال کند.  شخصی که مالک زمینی می باشد را در نظر بگیرید. او می تواند نسبت به این زمین تصمیمات متفاوتی بگیرد. به عنوان مثال آن را بفروشد، اجاره دهد، در قالب عقد مزارعه به شخص زارع بسپارد، هبه یا صلح کند و ... . به همه این اقدامات که جزو حقوق مالکانه فرد می باشد اصطلاحا تصرف مالکانه گفته می شود.

منظور از «عدوانی بودن» چیست؟


عدوانی به در معنای لغوی به معنای خصمانه، عداوت آمیز و قهرآلود می باشد و در حقوق به معنای تجاوز از حد و حدود قانونی است.  شخصی که به زور و به ناحق یا بدون مجوز قانونی بر ملک دیگری تسلط پیدا می کند و به نوعی مالک عین یا مالک منافع آن را از حقوق قانونی خود محروم می کند شخصی است که به صورت عدواناً متصرف ملک شده است.

دعوای تصرف عدوانی و شکایت تصرف عدوانی


با توجه به اینکه تصرف عدوانی دارای دو بعد حقوقی و کیفری می باشد موضوع تصرف عدوانی را می توان به دو صورت در مرجع قضایی مطرح نمود. اول به صورت دعوای حقوقی و دوم به صورت شکایت کیفری. دعوای تصرف عدوانی دعوایی می باشد که متصرف سابق مال غیرمنقول علیه شخصی که وی را از تصرف خود محروم کرده است مطرح می کند. در دعوای حقوقی تصمیم دادگاه خلع ید و رفع تصرف متجاوز از ملک مورد دعوا و در صورت درخواست خواهان، پرداخت اجرت المثل ایام تصرف می باشد. اما در شکایت کیفری علاوه بر رفع تصرف متجاوز و خلع ید وی، مجازات قانونی یک ماه تا یک سال حبس در انتظار شخص متجاوز خواهد بود.

برای رفع تصرف عدوانی از طریق دادگاه حقوقی اقدام کنیم یا دادسرا و دادگاه کیفری؟

اگر ملک شما مورد تجاوز توسط شخصی بیگانه قرار گرفته و شما را از ملک در اختیار خود محروم ساخته است اینکه دعوا یا شکایت خود را به صورت حقوقی و یا کیفری مطرح نمایید سوالی است که ممکن است در ذهن شما پدید آید. پیشنهاد ما در وهله اول مشورت با کارشناسان و وکلای خبره در این موضوع است. چرا که ادله و مدارک مورد نیاز برای دعوای تصرف عدوانی با ادله مورد نیاز برای شکایت کیفری متفاوت می باشد و در صورت عدم آشنایی با مقررات حاکم ممکن است پرونده مطروحه شما با مانع مواجه شود و به سرانجام نرسد و مشکلات متعددی را برای شما ایجاد نماید.


طرح دعوای تصرف عدوانی در دادگاه حقوقی


در قانون آیین دادرسی مدنی دعوای تصرف عدوانی اینگونه تعریف شده است «ادعاي متصرف سابق مبني بر اين كه ديگري بدون رضايت او مال غيرمنقول را از تصرف وي خارج كرده و اعاده تصرف خود را نسبت به آن مال‌ درخواست مي‌ نمايد.» همانطور که در این ماده قانونی مشاهده می کنید از کلمه متصرف سابق استفاده شده است. بنابراین شما در دعوای حقوقی تصرف عدوانی لازم نیست مالک باشید و حتی نیازی به داشتن سند مالکیت ندارید. به صرف اینکه شما متصرف سابق ملکی باشید و بتوانید سبق تصرف خود را نزد مرجع قضایی اثبات نمایید کفایت می کند و دادگاه حق را به شما خواهد داد و شخصی که عدواناً ملک تحت اختیار شما را متصرف گردیده است محکوم به خلع ید خواهد کرد. بنابراین خواهان دعوای تصرف عدوانی علاوه بر مالک، می تواند مستأجر و حتی امین ملک باشد.


طرح شکایت تصرف عدوانی در دادگاه کیفری


اگر قصد داشته باشید موضوع رخ داده را به شکل دیگری مطرح و نزد مرجع کیفری مطرح کنید نیازمند سند مالکیت هستید و صرفاً مالک ملک است که حق شکایت کیفری علیه متجاوز را دارد. بنابراین اگر مستأجر ملکی هستید و یا ملکی به صورت موقت در اختیار شماست و شما به صورت امین بر این ملک تصرف دارید حق شکایت کیفری علیه متجاوز را نخواهید داشت. چون برای شکایت کیفری نیازمند سند مالکیت هستید و مرجع کیفری قبل از ورود به موضوع نیازمند احراز مالکیت شاکی می باشد.


مشاوره با وکیل تصرف عدوانی


وکیل تصرف عدوانی وکیلی است که با داشتن علم، تجربه و تبحر بالا در پرونده های تصرف عدوانی، نسبت به آیین دادرسی و نحوه رسیدگی، شیوه استفاده از تأسیسات و راهکارهای قانونی که بتواند پرونده تصرف عدوانی در سریع راه ممکن به نتیجه برسد، روش اعتراض به آراء و تجدیدنظرخواهی و ... آشنایی کامل داشته و می تواند با علم و تجربه خود پرونده شما را مطابق با قانون در مسیری پیش ببرد که مورد انتظار شما باشد. بنابراین اگر پرونده ای به شکایت شما یا علیه شما با اتهام تصرف عدوانی در مرجع قضایی تشکیل شده و نگران رسیدگی و مجازات هستید پیشنهاد می کنیم حتماً از مشاوره ها، رهنمودهای وکیل متخصص در پرونده های تصرف عدوانی بهره گیرید و عنداللزوم با اعطای وکالت صفر تا صد کار را به آنان بدهید و بهترین نتیجه را در پرونده نصیب خود کنید.


وکیل آنلاین تصرف عدوانی


تیم وکلای کارپردازان با هدف تسهیل راههای ارتباطی و دسترسی سریع به وکیل پایه یک دادگستری علاوه بر مشاوره تلفنی، بستری را در فضای مجازی فراهم نموده است تا فاصله شما را با وکیل حذف نموده و هر زمان که نیاز داشتید با ورود به درگاه ارتباطی به وکیل دادگستری متصل شوید و از مشاوره با وی بهره مند شوید. وکیل آنلاین تصرف عدوانی به شما کمک خواهد کرد در هر منطقه و هر کجای کشور که باشید مشروط به دسترسی به اینترنت از مشاوره حقوقی بهترین وکلای تهران برخوردار شده و بدون نیاز به حضور در کنار وکیل از علم و تجربه وی استفاده نمایید. شما می توانید از راههای ارتباطی موجود ما درخواست مشاوره آنلاین تصرف عدوانی داده تا در سریع ترین زمان ممکن زمینه اخذ مشاوره به صورت آنلاین و چت فراهم شود.


بهترین وکیل تصرف عدوانی در تهران


پیشنهاد ما برای انتخاب وکیل تصرف عدوانی در تهران انتخاب وکلای متخصص و وکیل تصرف عدوانی از تیم وکلای کارپردازان می باشد. تیم ما با داشتن قریب به 17 سال تجربه و فعالیت حقوقی، در حوزه های مختلف حقوقی و کیفری دارای وکلای مجرب و توانمندی می باشد. وکلای متخصص ما در حوزه پرونده های کیفری به شما کمک خواهند کرد که با مدیریت زمان، در سریع ترین نسبت به پیش بردن پرونده در مسیر دقیق خود اقدام لازم را انجام دهند. اگر خواستار استفاده از این توانمندی می باشید به روش های زیر با ما در ارتباط باشید و روی کمک ها و مساعدت های قانونی ما حساب باز کنید. ما این نوید را به شما می دهیم که وکلای مجموعه ما در جهت رسیدن شما به هدف، حداکثر تلاش خود را به کار گیرند و بیشترین میزان رضایت شما موکلین عزیز را از عملکرد خود کسب کنند.


سخن پایانی

ما در این مطلب کوتاه سعی کردیم آنچه را که در خصوص موضوع تصرف عدوانی، انواع دعاوی تصرف، دعوای تصرف عدوانی، دو نوع دعوای تصرف عدوانی و... بود به شما خوانندگان محترم ارائه دهیم. امید است این مطلب بتواند برای شما مثمر ثمر بوده باشد.

چنانچه با موضوع تصرف عدوانی مواجه شدید چه در مقام خواهان و خوانده و چه در مقام شاکی و مشتکی عنه، می توانید از خدمات تیم ما که مجموعه ای از وکلای زبده و با سابقه و مجرب هستند بهره مند گردید. تیم ما با سابقه 17 ساله در دعاوی تصرف عدوانی و سایر دعاوی حقوقی و شکایات کیفری حداکثر تلاشش را خواهد نمود که در این پرونده ها در کنار شما باشد. 

Powered by Froala Editor

از اینجا دیدگاه تان را به اشتراک بگذارید


نظرات (0)دیدگاهتون رو راجع به این مطلب منتشر کنید

جهت شرکت در قرعه کشی لطفا شماره تلفن خود را وارد کنید

نیاز به مشاوره با وکیل زبده دارم

فقط سوال دارم، مشاوره نمیخواهم