مجازات حمل شوکر و اسپری فلفل

مجازات حمل شوکر و اسپری فلفل

مجازات حمل و استفاده از اسپری و شوکر در جامعه کنونی، گروهی از افراد برای دفاع از خود و بالا بردن امنیت جانی و مالی در اجتماع همراه خود اشیایی مانند اسپری فلفل و شوکر حمل می نمایند. داشتن مجوز فروش و دسترسی راحت و آسان به این اقلام ها تعجب آحاد مردم را در پی داشته است. خیلی از مردم به عنوان اینکه این اقلام کاربرد دفاعی داشته است از آن استفاده کرده و به همراه داشتن این اشیاء را امری پسندیده و قانونی می دانند.


وکیل آنلاین و مشاوره رایگان مجازات جرم حمل شوکر

 

مجازات جرم حمل شوکر در قانون مجازات اسلامی

بر حسب ماده 12 قانون مجازات

« مجازات قاچاق مهمات و اسلحه و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز مصوب سال 1390 هر کس به طور غیر مجاز شوک دهنده یا شوکر را خریداری، حمل و یا نگهداری نماید و یا به توزیع یا فروش آن ها اقدام کند و یا هرگونه معامله دیگری با آنها انجام دهد، مجرم است و مرتکب به حبس از 91 روز تا 6 ماه محکوم خواهد شد.

 

مجازات قاچاق اسلحه

هر کس مرتکب قاچاق اقلام ها یا مواد های تحت کنترل شود یا به ساخت و مونتاژ هر یک  از آن ها اقدام کند به ترتیب زیر به مجازات تعزیری محکوم خواهد شد.!

1« مواد میکروبی یا رادیواکتیو ، به حبس از ۲۵ تا ۳۰ سال.

2» مواد منفجره شیمیایی یا نظامی ، به حبس از ۵ تا ۱۰ سال.

3« مواد آتشی یا منفجره غیر نظامی ، به حبس از ۲ تا ۵ سال و جزای نقدی یک تا دو برابر ارزش مواد کشف شده و در صورتیکه هدف از ارتکاب جرم مقصد های غیر امنیتی از قبیل بهره برداری غیر مجاز از معادن باشد، به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال.

4» گاز های بیهوش کننده و بی حس کننده و اشک آور به حبس از ۲ تا ۵ سال.

5» مواد شوک دهنده و محترقه ( شوکر ها ) به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال.

خرید و فروش و حمل مواد محترقه غیر مجاز که برای مراسم و جشن های مختلف استفاده میشود مستوجب جزای نقدی از ۵۰۰ هزار ریال تا ۱۰ میلیون ریال است. مواد محترقه ای که به تشخیص وزارت دفاع خطرناک و خطر ساز نیست از مشمولین این ماده و تبصره آن خارج است.

فرآیند اعطای مجوز حمل شوکر: پس از درخواست متقاضی ، پلیس پیشگیری ناجا « نیروی انتظامی جمهوری اسلامی » با بررسی های تخصصی و اطمینان از سلامت جسمی و روحی روانی شخص متقاضی و ارجاع به پزشک قانونی و اطمینان از صحت و سلامت شخص متقاضی نسبت به اعطای اقلام فوق اقدام می‌نماید.

هرگونه سلاحی که موجب خونریزی ، جرح ، ضرب ، آسیب های بدنی و یا نقص عضو نشود سلاح سرد محسوب میشود. بنابراین شوکر جزء سلاح های سرد محسوب میشود.

اکثراً افراد در این راستا و زمینه بر این باورند که مرجع صالح جهت رسیدگی به جرم و مجازات حمل و استفاده از شوکر و اسپری دادگاه انقلاب باشد. ولی با رأی صادره از دیوان عالی کشور در این زمینه به این باور پایان داده شد و اعلام شد که رسیدگی به این جرائم ولو حمل اسلحه گرم در صلاحیت دادگاه کیفری دو می‌باشد.

 

 دریافت مجوز حمل سلاح دفاع شخصی

 

 برای گرفتن و داشتن جواز حمل اقلام و تجهیزات دفاع شخصی مانند شوکر و افشانه فلفل باید مدارک زیر را داشته باشید :

1_ اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه « از تمامی صفحات ».

2_ عکس 4*3 با پس زمینه سفید.

3_ گواهی عدم سوء پیشینه

4_ گواهی سلامت جسمی و روحی روانی.

5_ معرفی نامه از اتحادیه یا صنف مربوطه.

6_ دانلود و تکمیل فرم مربوطه ، سپس اسکن آن و ارسال.

 

فروش افشانه فلفل مجوز دار

 یکی از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات دفاع شخصی که توسط افراد فعال در حراست ، نگهبان های ساختمان و محله ها، حراست مراسم های مهم و حراست نمایشگاه...، استفاده میشود ، افشانه فلفل است. 

اهمیت استفاده از این تجهیزات برای افراد مهم مانند پلیس ، نیروی امنیتی ، یگان ویژه ، پلیس های ضد شورش ، افراد سیاسی ، و حتی بعضی از بسیجی ها و غیره ... دو چندان است.

 

در واقع امروزه به دلیل جرایم مختلف که در حوزه های گوناگون و به خصوص برای فروشندگان رخ میدهد، حمل کردن این سلاح های سرد و تجهیزات دفاع شخصی مانند پزشکان، طلا فروشان ، صرافان ، فروشندگان سلاح و مهمات، کارمندان و مدیران جایگاه سوخت ، وکلای دادگستری، فرش فروشی ها ، اعضای سازمان نظام مهندسی ، عتیقه فروش ها ، سر درفتران رسمی ، و غیره ... کاملا نیاز میشود . اما نکته حائز اهمیت این است که برای حمل کردن این تجهیزات از جمله افشانه های فلفل باید مجوز های لازم را داشته باشید.

 

 

 مجازات حمل اسپری فلفل 

آیا میتوان جهت دفاع شخصی برای دریافت مجوز حمل و نگهداری شوکر و اسپری فلفل اقدام نمود؟

با توجه به نوع و تنوع مشاغل و میزان حساسیت صنف ، اسپری فلفل و شوکر و یا وسایل دیگر دفاع شخصی را میتوان با طی کردن مراحل قانونی به همراه مجوز تهیه کرد و به همراه  داشت.


به این نکته خیلی مهم باید توجه داشته باشید که ابزار های دفاع شخصی نباید از محدوده ی قانونی خود خارج شود، مثلا اگر یک داروخانه این مجوز را بگیرد ، شخص نمی‌تواند خارج از محدوده ی داروخانه از اسپری یا شوکری که مخصوص داروخانه خریداری کرده و یا به عنوان ابزار استفاده کند.

Powered by Froala Editor

از اینجا دیدگاه تان را به اشتراک بگذارید


نظرات (0)دیدگاهتون رو راجع به این مطلب منتشر کنید

جهت شرکت در قرعه کشی لطفا شماره تلفن خود را وارد کنید

نیاز به مشاوره با وکیل زبده دارم

فقط سوال دارم، مشاوره نمیخواهم