نرخ دیه و جزئیات آن در سال 1402

نرخ دیه و جزئیات آن در سال 1402

دیه در حقوق اسلامی به عنوان یکی از نوع‌های جریمه مالی برای خسارات غیر متعهدانه تعریف می‌شود. به عبارت دیگر، دیه به عنوان جبران خسارت‌هایی که به دلیل نقض حقوق دیگران وارد شده است، پرداخت می‌شود. در ایران نیز، دیه به عنوان یکی از موارد جزای مالی در قانون شناخته شده است.

در سال 1402، قانون دیه به عنوان قانونی مقرر شد که از آنجایی که در این سال، انقلاب اسلامی در ایران روی داده بود، قانون دیه جدید به شدت تحت تأثیر قرار گرفت و با توجه به اصلاحاتی که در آن انجام شد، از قوانین قبلی متمایز بود.


قانون پرداخت دیه در ایران


قانون دیه سال 1402، مقرراتی را در خصوص تعیین میزان دیه برای مواردی مانند قتل، اصابت، ضرب و جرح و ... تعیین کرد. همچنین، قانون دیه در سال 1402 مقرراتی را در خصوص تعیین مرجعیت پرداخت دیه نیز ارائه کرد. بر اساس این قانون، پرداخت دیه باید توسط مرتکب جرم یا خانواده او صورت گیرد.

با توجه به این که قانون دیه سال 1402 مشتمل بر موادی با مضامین مختلف بود، این قانون به عنوان یکی از مهمترین قوانین در حوزه حقوق جزایی در ایران شناخته می‌شود. این قانون تأثیرات زیادی بر روی قوانین دیه در دیگر کشورها نیز گذاشته است و به عنوان یکی از قوانین مهم در زمینه جبران خسارت‌های غیر متعهدانه، در کشورهای اسلامی به کار گرفته می‌شود.با توجه به قانون دیه سال 1402، میزان دیه کامل انسان در آن سال برابر با 900 میلیون تومان (900,000,000 تومان) است. به عبارت دیگر، در صورتی که فردی محکوم به پرداخت دیه ای معادل دیه کامل انسان شود، باید مبلغ 900 میلیون تومان را پرداخت کند. این مبلغ، برای ماه‌های عادی، یعنی ماه‌هایی که حرام نیستند، محاسبه می‌شود.

همچنین، طبق قواعد کلی، میزان دیه در ماه‌های حرام به میزان مشخصی تغلیظ می‌شود و افزایش می‌یابد. مبلغ تغلیظ دیه در ماه‌های حرام معادل یک سوم مبلغ دیه کامل انسان است. با توجه به اینکه یک سوم دیه کامل انسان در سال 1402، معادل 300 میلیون تومان است، مبلغ تغلیظ دیه در ماه‌های حرام برابر با 300 میلیون تومان (300,000,000 تومان) است. این مبلغ به نرخ دیه کامل انسان در ماه‌های عادی افزوده می‌شود، که معادل 1 میلیارد و 200 میلیون تومان (1,200,000,000 تومان) می‌شود.


محاسبه دیه برای هر عضو بدن 


شماره

نوع دیه

میزان دیه طبق بخشنامه ۱۴۰۲

۱

شکستگی بینی

۹۰ میلیون تومان

۲

قطع دست

۴۵۰ میلیون تومان

۳

قطع پا

۴۵۰ میلیون تومان

۴

زخم‌شدگی صورت در حد حارصه*

۹ میلیون تومان

۵

زخم‌شدگی صورت در حد دامیه*

۱۸ میلیون تومان

۶

شکستگی جمجمه سر

۹۰ میلیون تومان

۷

از بین بردن شنوایی گوش

۴۵۰ میلیون تومان

۸

شکستگی دنده‌های محیط قلب

۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانPowered by Froala Editor

از اینجا دیدگاه تان را به اشتراک بگذارید


نظرات (0)دیدگاهتون رو راجع به این مطلب منتشر کنید

جهت شرکت در قرعه کشی لطفا شماره تلفن خود را وارد کنید

نیاز به مشاوره با وکیل زبده دارم

فقط سوال دارم، مشاوره نمیخواهم