وکیل اعاده حیثیت می‌تواند به شما کمک کند که اطلاعات لازم را در خصوص پرونده خود کسب کنید و با آگاهی و هوشیاری اقدام کنید. در ادامه قصد داریم در خصوص اعاده حیثیت و مفاهیم مرتبط با آن و نحوه شکایت و پیگیری صحبت کنیم،برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

اعاده حیثیت

در ابتدا  میبایست با مفهوم اعاده حیثیت آشنا شوید،

اعاده حیثیت در لغت به معنای برگرداندن آبروی رفته و یا اعتباری است از فرد ساقط شده،

البته لازم به ذکر است گاهی افراد در عامیانه به اشتباه آن را ادعای حیثیت میگویند که به لحاظ ماهوی اشتباه می باشد.

در اصل ۲۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به اهمیت حیثیت افراد اشاره شده است و بنابراین ماده حیثیت،جان،مال،حقوق مسکن و شغل اشخاص مصون است،مگر در مواردی که قانون تجویز کرده است.

همانطور که مطالعه فرمودید طبق نص صریح این ماده که صراحتا اعلام می کند،

می بایست از هتک آبرو و حیثیت افراد جلوگیری شود و به هیچ عنوان مگر به حکم قانون هیچ کس حق آسیب به شان و مقام افراد را ندارد.

در علم حقوق اعاده حیثیت را بازگشت شان،مقام،شخصی واهلیت به وضعیت سابق خود می دانیم که در ادامه بیشتر در خصوص آن صحبت خواهیم کرد.

بهترین وکیل اعاده حیثیت

زمانی که به حیثیت آبرو و شرف افراد به سبب اعمالی از قبیل افترا،قذف،توهین و یا نشر اکاذیب خدشه‌ای وارد می‌شود و به موجب آن آثار منفی بر جایگاه و موقعیت شخص بار می شود می‌تواند شکایت کرده و

 اعاده حیثیت کند برای مثال سعید به حسین اتهام کلاهبرداری می زند و در دادگاه حسین تبرئه می شود،به همین منظور حسین می تواند از سعید شکایت کند.

انتخاب وکیل اعاده حیثیت از آن حیث حائز اهمیت است که به موجب آن تمامی جایگاه و وضعیت شما به حالت سابق برمیگردد و فرد متفاوت ای مکلف به جبران خسارات مادی و معنوی شما می‌شود

از آنجایی که اعاده حیثیت ممکن است در موازات جرایمی از قبیل قذف یا افترا قرار گیرد نیاز است

 که یک وکیل حاذق در این خصوص پرونده شما را بررسی کند و از ابعاد مختلف موضوع را مورد بررسی قرار دهد تا بتوانید در زمان کمتر و بهترین نحو به نتیجه دلخواه خود برسید.

تیم وکلای کارپردازان با بیش از ۱۸ سال سابقه درخشان در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری می تواند به شما در این زمینه کمک کند.


شکایت اعاده حیثیت

زمانی که به آبرو حیثیت و شرف شما خدشه ای وارد شده باشد می توانید از فرد انجام دهنده شکایت کنید و موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید به این منظور می بایست به استناد قانون و با ادله و مدارک محکمه پسند علیه فرد مرتکب شکواییه تنظیم کنید و از ایشان شکایت کنید.

به همین منظور با مراجعه به دفتر خدمات قضایی شکواییه خود را به انضمام ادله و مدارک تقدیم میکنید.

در صورتی که هتک حیثیت و آبرو از شما موجب خسارات مالی و مادی شده است میتوانید اعاده مال کنید و ضرر و زیان وارده را جبران کنید.

اعاده حیثیت یک مسئله کیفری می باشد،البته در خصوص مسئولیت مدنی این جرم در ماده یک اعاده حیثیت بیان شده که هر فردی بدون جواز قانونی سهواً یا عمداً به سلامت مال یا جان یا حیثیت فردی لطمه وارد کند که باعث خسارت مادی یا معنوی آن شخص شود مسئول جبران عمل خود می باشد

 بنا بر ماده ۱۴ ضابطه آیین دادرسی کیفری طبق تبصره ۱،صدمه های روحی یا هتک حیثیت و اعتبار خانوادگی،فردی یا همگانی آسیب معنوی به شمار میرود و برای جبران آن آن دو راهکار عذرخواهی و انتشار فقدان محکومیت در رسانه و روزنامه ها در نظر گرفته شده است.

مجازات اعاده حیثیت

در قانون مجازات اسلامی جمهوری اسلامی ایران کیفرهای مختلفی برای این جرم در نظر گرفته شده است که در ادامه به‌ آن خواهیم پرداخت .

طبق ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی در صورتی که فردی به موجب جرم افترا جرمی را به دیگری منتسب کند و نتواند آن را در دادگاه اثبات کند مجازات یک ماه تا یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق یا یکی از آنها برای ایشان در نظر گرفته می شود.

و اگر جرمی منافی عفت مانند لواط یا زنا به فرد نسبت داده شود و در دادگاه اثبات نشود،به مجازات جرم قذف یعنی ۸۰ ضربه شلاق محکوم خواهد شد و اگر به موجب این قذف اشاعه فحشا صورت گرفته باشد مجازات یک ماه تا یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق ایشان منتسب می شود هرچند که بتواند جرم را اثبات کند.

به همچنین در ماده ۲۹۹ قانون مجازات اسلامی بیان شده که هرکس علما و عامدا به قصد متهم کردن فردی دیگر آلات و ابزارهای جرم را که باعث اتهامات در منزل جیب محل کار قرار دهد یا به نحوی متعلق به ایشان نشان دهد و در اثر این عمل شخص مزبور تحت تعقیب کیفری قرار بگیرد بعد از صدور قرار منع تعقیب و یا تبرئه ایشان مرتکب به مجازات شش ماه تا سه سال و یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

هزینه وکیل برای اعاده حیثیت

با توجه به مفاهیم فوق ، یقینا متوجه اهمیت اخذ وکیل اعاده حیثیت شده اید ،با توجه به این که این جرم مشمول ابعاد گسترده این مشود تعیین هزینه وکیل برای اعاده حیثیت پس از تشریح کامل موضوع و کارشناسی صورت میگیرد.

به همین منظور میتوانید با شماره 09193797186 تماس حاصل فرمایید و یا از طریق پلتفرم های ایتا ، واتساپ با ما ارتباط بگیرید تا بتوانیم ضمن توضیح موارد مهم و اقدامات لازم را در جهت احقاق حق شما انجام دهیم .

از اینجا دیدگاه تان را به اشتراک بگذارید


نظرات (0)دیدگاهتون رو راجع به این مطلب منتشر کنید

جهت شرکت در قرعه کشی لطفا شماره تلفن خود را وارد کنید

نیاز به مشاوره با وکیل زبده دارم

فقط سوال دارم، مشاوره نمیخواهم