خسارت معنوی همانطور که از اسمش پیداست متضاد خسارت مادی می باشد و اثری در عینیت امری به موجود نمی آورد و براساس ماده 1 مسئولیت های مدنی خسارت های وارد شده در مالکیت معنوی شخص مثل ضرر وارد کردن به شهرت و شخصیت شخص، وارد کردن ضرر به نام تجاری شرکت ها  ویا نابود کردن منافع شخص.

به زبان دیگر می توان به این صورت تعریف کرد:

( وارد کردن ضرر و زیان به آبرو، حیثیت، منافع و اعتبار اشخاص حقوقی یا حقیقی به طور غیرقانونی و مجرمانه.)

نکته=> ضرر هایی که به روح و عواطف شخص نیز وارد می شوند جزء خسارت معنوی به حساب می آیند.


بهترین وکیل جبران خسارت معنوی

در این قسمت نمونه دادخواست که بهترین وکیل جبران خسارت معنوی نوشته است را به نظر شما می زسانیم؛

خواسته

مطالبه خسارت معنوی لطمات روحی و روانی و حیثیتی ناشی از شکایت کیفری واهی خوانده از خواهان با جلب نظریه کارشناس رسمی دادگستری و خبره مربوطه و پزشکی قانونی و کارشناس روانشناسی و بالینی علی الحساب و فعلاً مقوم به ۲۱ میلیون تومان به انضمام کلیه خسارات دادرسی.

ادله و ضمائم : دادنامه های کیفری برائت مدارک کارگزینی و بازخرید مدارک افت تحصیلی تقدیرنامه ها تحقیقات محلی مستندات قرار بازداشت موقت در بازداشتگاه.

ریاست محترم دادگاه حقوقی تهران

با سلام؛ احتراماً به استحضار می رساند :

اینجانب سابقاً کارمند رسمی سازمان خوانده بوده ام و ۲۵ سال سابقه خدمت شرافتمندانه داشته ام. متاسفانه در سال ۱۳۹۱ خوانده بدون دلیل و مدرک، با طرح اتهام واهی و کذب به اینجانب، شکایت کیفری اختلاس از اینجانب مطرح نمود که در نهایت اینجانب طی دادنامه صادره از شعبه دادگاه تجدید نظر استان تهران تبرئه گردیدم.

اما بواسطه شکایت کذب و واهی خوانده، اینجانب از کار برکنار و اخراج شدم و به مدت دو ماه بازداشت موقت بودم و در جامعه و بین خویشاوندان و همسایگان و حتی خانواده نیز بی آبرو و بی اعتبار شدم و مجبور به ترک محل شدم و در دوره کارشناسی ارشد افت تحصیلی نمودم و تمام این سال ها به جای رسیدگی به امور خانواده و کسب رزق و ادامه تحصیل، وقت و انرژی اینجانب در دادگاه و پاسگاه مصروف شکایت واهی خوانده گردید و بدین جهت لطمات حیثیتی و شرافتی و معنوی و روحی و روانی و عاطفی زیادی به اینجانب وارد گردید که خوانده علاوه بر جبران خسارات مادی حقوق و مزایای معوقه، ملزم به پرداخت خسارت معنوی به اینجانب نیز می باشد.

همان گونه که مستحضر هستید خسارت معنوی در نظام حقوقی ایران پذیرفته شده است و دارای مستندات قانونی متعدد میباشد از جمله اصل ۱۷۱ قانون اساسی و مواد ۱ و ۲ و ۹ و ۱۰ قانون مسئولیت مدنی و ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری و تبصره ۱ آن که به صراحت ضرر معنوی را تعریف نموده است. همچنین طبق ماده ۲۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری نیز اشخاصی که در زمان تحقیقات دادسرا بازداشت می شوند و حکم برائت تحصیل می نمایند، میتوانند از دولت مطالبه خسارت مقرر در ماده ۱۴ این قانون نمایند و در ماده ۱ آیین نامه اجرایی جبران خسارت ناشی از بازداشت ناظر بر این ماده مصوب95/10/01  رئیس قوه قضاییه نیز به خسارت معنوی تصریح شده است که ملاک این ماده نیز نشان می دهد امکان مطالبه خسارت معنوی در نتیجه شکایت کیفری واهی وجود دارد.

در رویه قضایی نیز آرایی در خصوص جبران ضرر معنوی و ارزیابی آن به خسارت پولی صادر شده است از جمله رای پرونده مشهور هموفیلی ها علیه وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون ایران صادره از شعبه اول دادگاه حقوقی تهران که به موجب آن نهادهای مذکور در قبال شاکیان محکوم به ۲۰ درصد دیه کامل بابت ضرر معنوی گردیدند و در مواردی هم که در محاکم تجدید نظر خسارت معنوی پذیرفته نشده است، بخاطر ممنوعیت خسارات مازاد بر دیه شرعی بوده است در حالی که در این پرونده موضوع دریافت دیه منتفی است.

علیهذا نظر به مراتب فوق و با توجه به جمیع اوضاع و احوال موجود و استفاده از نظرات کارشناسی و پزشکی و روانشناسی و با رویکردی به مبانی پرونده های مشابه در حقوق داخلی خصوصاً پرونده مذکور و نیز حقوق خارجی در مبحث ارزیابی پولی خسارت معنوی، در نهایت بر اساس نظریه قضایی دادگاه طبق ماده ۳ قانون مسئولیت مدنی، صدور حکم به شرح خواسته را استدعا دارم.

با تشکر و تجدید احترام


برای اینکه در دعاوی جبران خسارت معنوی به حق و حقوق خود برسید و با بهترین دادخواست ها پیش قاضی حضور پیدا کنید نیاز به بهترین وکیل جبران خسارت معنوی دارید تا با نوشتن لایحه دفاعی قوی بتواند از شما دفاع کند.

-ما به شما قول می دهیم که در معرفی وکیل جبران خسارت معنوی بهترین باشیم-

مشاوره حقوقی درباره جبران خسارت معنوی

در این بخش به چگونگی جبران خسارت معنوی اشاره می کنیم.

-با ما همراه باشید-

به طور کلی جبران خسارت معنوی به دوصورت توافقی یا حکم دادگاه انجام می پذیرد که در توافقی همانطور از اسم معلوم است براساس توافق میان طرفین نحوه جبران خسارت تعیین می گردد ولی در حکم دادگاه به 3 روش ذیل صورت می پذیرد:

1-بازگشت به وضع گذشته: این نوع جبران به صورتی است که در آن باید تمامی اوضاع به گذشته یعنی قبل از ورود خسارت بازگردد و خسارت وارده به طور کلی اثری از آن باقی نماند که این نوع جبران خسارت در خسارت های مادی اتفاق می افتد و در معنوی تا حدی ممکن نیست اما شریط وجوئ داشته باشد این نوع از بهترین روش جبران است.

2-پرداخت کردن معادل زیان وارده: با این اوصاف اگر شرایط جور نباشد روش اول ممکن نیست و باید به این روش رجوع کرد و معادل خسارت های وارده را به زیان دیده وارد کرد اما این روش نیز در بعضی موارد مثل پرداخت دیه اعضای بدن فقط می تواند خسارات روحی را کاهش دهد.

3-جبران خسارات وارده به همراه مجازات: اما با این اوصاف روش دوم نیز تا حدودی کارساز نمی باشد به طوری که در ماده 3 قانون مسئولیت مدنی هم به این روش یعنی جبران خسارت با مجازات اشاره کرده است که در صورتی نظر محکمه به خود جلب می کند که خسارت وارده به طور عمدی و با سوءنیت قبلی صورت گیرد که در این صورت مجازات کیفری نیز به جبران خسارت اضافه می شود.


مشاورین ما همیشه آماده دادن مشاوره تلفنی، آنلاین و حتی حضوری در حوزه خسارات معنوی می باشند و

برای مشاوره حقوقی درباره جبران خسارت معنوی توسط تیم وکیل جبران خسارت معنوی می توانید به سایت  www.teamvokala.com  مراجعه کنید و یا با شماره 02122383605 تماس حاصل فرمائید.

شماره وکیل جبران خسارت معنوی

تیم وکلای کارپردازان با داشتن وکیل های متخصص در موضوعات مختلف به ویژه در حوزه جبران خسارت معنوی با داشتن سابقه درخشان در دعاوی مرتبط با قانون مسئولیت های مدنی و همچنین با توجه به مسلط بودن به قوانین مربوطه توانایی بالایی در رسیدگی به دعاوی را شما دارند. 

از اینجا دیدگاه تان را به اشتراک بگذارید


نظرات (0)دیدگاهتون رو راجع به این مطلب منتشر کنید

جهت شرکت در قرعه کشی لطفا شماره تلفن خود را وارد کنید

نیاز به مشاوره با وکیل زبده دارم

فقط سوال دارم، مشاوره نمیخواهم