وکیل در دعاوی پیش فروش ساختمان و آپارتمان

وکیل در دعاوی پیش فروش ساختمان و آپارتمان

تا قبل از تصویب قانون پیش فروش ساختمان در سال 12/10/1389 پیش فروش ساختمان دارای نظم و انتظام خاصی نبود و پرونده ها در این حوزه روز به روز در حال افزایش بود. پیش فروش ساختمان وسیله ای برای کلاهبرداری برای افراد شیاد قرار گرفته بود و چه بسیار افرادی بودند که تمامی سرمایه زندگی خود را فروخته و در پروژه ای ملکی سرمایه گذاری کرده بودند اما متأسفانه با افراد کلاهبرداری روبه رو شدند و تمام سرمایه آنها بر باد رفت. این اتفاقات منجر به آن شد که نهاد قانونگذاری کشور به فکر تصویب قانونی در این حوزه شود که مشکلات حقوقی و اختلافات را به حداقل برساند و از کلاهبرداری و ارتکاب جرایم پیشگیری نماید. قانون پیش فروش ساختمان با پیش بینی برخی راهکارهایی همانند تنظیم سند پیش فروش ساختمان به صورت محضری و ایجاد مالکیت به صورت مرحله ای تا حدودی می تواند برخی از این مسائل پیش گفته را حل نماید. اگر تمایل دارید با برخی نکات این قانون آشنا شوید با ما همراه شوید.


حکم پیش فروش ساختمان


قانون پیش فروش ساختمان در مورخ 12/10/1389 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و دارای 25 ماده می باشد. آیین نامه اجرایی این قانون در تاریخ 07/03/1393 نیز در 22 ماده به تصویب هیأت وزیران رسیده است. در ماده یک این قانون قرارداد پیش فروش ساختمان بدین صورت تعریف شده است. هر قراردادي با هر عنوان كه به موجب آن، مالك رسمي زمين (پيش‌ فروشنده) متعهد به احداث يا تكميل واحد ساختماني مشخص در آن زمين شود و واحد ساختماني مذكور با هر نوع كاربري از ابتدا يا در حين احداث و تكميل يا پس از اتمام عمليات ساختماني به مالكيت طرف ديگر قرارداد (پيش ‌خريدار) درآيد از نظر مقررات اين قانون «قرارداد پيش ‌فروش ساختمان» محسوب مي‌ شود. در قرارداد پیش فروش ساختمان می بایست حداقل موارد مذکور در ماده 2 قانون تصریح شده باشد، مواردی همچون اسم و مشخصات طرفین، پلاك و مشخصات ثبتي و نشاني وقوع ملك، مشخصات فني و معماري و ...


آنچه که دارای اهمیت می باشد الزام قانونی برای تنظیم قرارداد پیش فروش ساختمان نزد دفتر اسناد رسمی است. مطابق با ماده 3 این قانون، انعقاد این قرارداد و واگذاری آن می بایست در دفاتر اسناد رسمی منعقد گردد. این الزام قانونی به قرارداد، اعتبار رسمی بخشیده و مانعی است برای جلوگیری از انعقاد قراردادهای متعارض و به تبع آن کلاهبرداری از افراد.


وضعیت پیش فروش آپارتمان بدون تنظیم سند رسمی


انعقاد قرارداد پیش فروش ساختمان از زمان تصویب قانون موصوف الزاماً می بایست در دفتر اسناد رسمی منعقد شود و حتی برای تخلف از این الزام،  ضمانت اجرای کیفری پیش بینی گردیده است. مطابق با ماده 23 قانون پیش فروش ساختمان اشخاصي كه بدون تنظيم سند رسمي اقدام به پيش ‌فروش ساختمان يا بدون اخذ مجوز اقدام به درج يا انتشار آگهي نمايند، به حبس از نود و يك روز تا يك‌ سال يا جزاء نقدي به ميزان دو تا چهار برابر وجوه و اموال دريافتي محكوم مي ‌شوند. این ضمانت اجرا هم برای انعقاد قرارداد به صورت عادی بوده و هم برای درج یا انتشار آگهی بدون اخذ مجوز. از طرفی در ماده 24 نیز پیش بینی شده مشاوران املاك بايد پس از انجام مذاكرات مقدماتي، طرفين را جهت تنظيم سند رسمي قرارداد پيش ‌فروش به يكي از دفاتر اسناد رسمي دلالت نمايند و نمي ‌توانند رأساً مبادرت به تنظيم قرارداد پيش ‌فروش نمايند. در غيراين‌ صورت براي بار اول تا يك‌ سال و براي بار دوم تا دو سال تعليق پروانة كسب و براي بار سوم به ابطال پروانه كسب محكوم مي ‌شوند.


نحوه تنظیم سند پیش فروش ساختمان


همانطور که گفته شد اولین شرط تنظیم سند پیش فروش ساختمان در این قانون تنظیم در دفتر اسناد رسمی می باشد. اما جدا از این موضوع، در ماده 2 قید شده که برخی موارد در قرارداد نیازمند تصریح است و می بایست در قرارداد تصریح شوند. مواردی که در این ماده ذکر گردیده است عبارتند از اسم و مشخصات طرفين قرارداد، پلاك و مشخصات ثبتي و نشاني وقوع ملك، اوصاف و امكانات واحد ساختماني مورد معامله، مشخصات فني و معماري ساختماني كه واحد در آن احداث مي‌ شود، بها يا عوض در قراردادهاي معوض، تعداد اقساط و نحوه پرداخت شماره قبوض اقساطي براي بها، تحويل و انتقال قطعي، زمان تحويل واحد ساختماني پيش‌ فروش‌ شده و تنظيم سند رسمي انتقال قطعي، تعيين تكليف راجع به خسارات، تضمين ها و قرارداد بيمه‌اي، تغيير قيمت و تغيير مشخصات مورد معامله، تعهدات پيش ‌فروشنده به مرجع صادر كننده پروانه و ساير مراجع قانوني، معرفي داوران


شکایت کیفری پیش فروش ساختمان


در قانون پیش فروش ساختمان برای موارد ذیل ضمانت اجرای کیفری در نظر گرفته شده است:


پیش فروش ساختمان بدون تنظیم سند رسمی


درج یا انتشار آگهی پیش فروش ساختمان بدون اخذ مجوز


انعقاد قرارداد پیش فروش توسط توسط مشاورین املاک


ارتکاب دو مورد فوق منجر به به حبس از نود و يك روز تا يك‌ سال يا جزاء نقدي به ميزان دو تا چهار برابر وجوه و اموال دريافتي و ارتکاب مورد سوم منجر به بار اول تا يك‌ سال و براي بار دوم تا دو سال تعليق پروانة كسب و براي بار سوم به ابطال پروانه كسب محكوم مي ‌شوند.


پیش فروش ساختمان در مشاور املاک


همانطور که گفته شد انعقاد قرارداد پیش فروش ساختمان در بنگاههای معاملاتی املاک ممنوع بوده و مشاورین املاک موظفند پس از مذاکرات اولیه و انجام توافقات، طرفین قرارداد را به منظور انعقاد قرارداد به دفاتر اسناد رسمی هدایت نمایند و خود حق انعقاد قرارداد پیش فروش ساختمان را ندارند. لازم به ذکر است انعقاد قرارداد توسط بنگاه معاملاتی املاک جنبه کیفری داشته و برای آن مجازات تعلیق پروانه کسب در نظر گرفته شده است.


مشاوره حقوقی پیش فروش ساختمان


مشاوره حقوقی پیش فروش ساختمان به شما کمک می کند قبل از شروع هرگونه اقدام قضایی به منظور رسیدن به خواسته خود، شما با حقوق و تکالیف قانونی خود آشنا شده و مسیر صحیحی را برای اقدام قضایی خود انتخاب نمایید. مشاوره پیش فروش ساختمان شما را از انتخاب مسیر اشتباه برحذر داشته و موجب می شود که پس از طی مدت زمان طولانی روند دادگاهها زحمات و وقت شما به دلیل اشتباه در دادخواست یا روند قضایی خود بر باد نرود. بنابراین اگر قصد اقدام قضایی علیه سازنده یا بنگاه معاملاتی املاک دارید پیشنهاد می کنیم قبل از هرگونه اقدامی با مشاورین حقوقی پیش فروش ساختمان مشورت نموده و از راهکارهای آنان استفاده کنید.


مشاوره حقوقی تلفنی پیش فروش ساختمان


شما در هر کجای ایران که باشید و امکان تماس تلفنی برای شما برقرار باشد می توانید از طریق شماره تلفن دفتر مرکزی تیم وکلای کارپردازان واقع در سعادت آباد تهران با بهترین وکلای متخصص در امر پیش فروش ساختمان تماس برقرار کرده و از راهکارها و رهنمودهای آنان در مسیر دادگاهی یا اجرایی خود بهره مند شده و حتی در صورت نیاز با اعطای وکالت در سریع ترین زمان ممکن به هدف خود نزدیک شوید.


مشاور حقوقی آنلاین پیش فروش ساختمان


راه ارتباطی دیگری که تیم وکلای کارپردازان برای متقاضیان فراهم نموده است مشاوره حقوقی به صورت آنلاین در خصوص چک می باشد. این امکان برای شما فراهم است که در صورت دسترسی به اینترنت و فضای مجازی در بستر ایتا، واتساپ، اینستاگرام و همچنین سایت تیم وکلای کارپردازان با مطرح نمودن سوالات خود به صورت مکتوب از مشاوره حقوقی آنلاین پیش فروش ساختمان توسط وکلا و کارشناسان حقوقی استفاده و از مشورت آنان برخوردار شوید.


وکیل در دعاوی پیش فروش ساختمان


اگر شما ساختمان یا آپارتمانی را  پیش خرید کرده اید و سازنده به تعهدات خود عمل ننموده و یا در تحویل واحد تأخیر داشته است، وکیل ملکی در دعاوی پیش فروش ساختمان به شما کمک خواهد کرد ضمن راهنمایی شما در طرح دعاوی و شیوه پیشبرد دعوا، مسیر درستی را در طرح دعوا انتخاب نمایید تا از اتلاف وقت شما در راه اشتباه قضایی جلوگیری به عمل آید. وکیل وصول دعاوی پیش فروش ساختمان از وکلای محترم دادگستری می باشد که به صورت تخصصی در این زمینه کار می کند و به دلیل تجربه ای که نشأت گرفته از فعالیت زیاد و تعدد پرونده در حیطه دعاوی پیش فروش ساختمان می باشد به سهولت می تواند حق ضایع شده افراد را از سازندگانی که حق وی را پایمال نموده است با ترفندهای حقوقی و به سرعت بازپس گیرد و به صاحب حق بازگرداند. تیم وکلای کارپردازان به عنوان جمعی از وکلای متبحر و با تجربه این افتخار را دارد که بتواند در دعاوی پیش فروش ساختمان بهترین وکلای تهران را به شما معرفی نماید و بهترین خدمات حقوقی را به شما ارائه دهد. اگر نیاز به دریافت مشاوره حقوقی حضوری، تلفنی و آنلاین در حوزه دعاوی پیش فروش ساختمان و اختلافات در این زمینه دارید و یا خواستار اعطای وکالت به بهترین وکلای تهران را دارید می توانید از راههای ارتباطی زیر موضوع را با ما در میان بگذارید. 

Powered by Froala Editor

از اینجا دیدگاه تان را به اشتراک بگذارید


نظرات (0)



دیدگاهتون رو راجع به این مطلب منتشر کنید

جهت شرکت در قرعه کشی لطفا شماره تلفن خود را وارد کنید

نیاز به مشاوره با وکیل زبده دارم

فقط سوال دارم، مشاوره نمیخواهم