وکیل دعاوی خلع ید و تفاوت آن با تخلیه ید

وکیل دعاوی خلع ید و تفاوت آن با تخلیه ید

 

مقدمه

 

در این مقاله قصد داریم شما را با دعوای خلع ید و تخلیه ید و تفاوت آنها با یکدیگر آشنا نماییم. فرض کنید زمین کشاورزی که متعلق به پدربزرگ شما بوده است پس از فوت در اختیار افراد دیگری قرار گرفته و آنها در این زمین در حال کشاورزی هستند. یا مستأجری را در نظر بگیرید که پس از تاریخ اتمام قرارداد و منقضی شدن بودن رضایت صاحب ملک همچنان در ملک استیجاری سکونت داشته و از تخلیه آن خودداری می کند. در این موقعیت ها است که دعوای خلع ید و تخلیه ید به کمک ما می آید و می تواند مشکل ما را حل نماید. دعاوی خلع ید و تخلیه ید در عین شباهت هایی که با یکدیگر دارند، تفاوت های زیادی هم دارند و نباید این دو دعوا را با یکدیگر یکسان دانست. زیرا اگر دعوای اشتباهی از سوی خواهان در دادگاه مطرح شود و این دو به جای یکدیگر استفاده شوند مورد پذیرش دادگاه قرار نگرفته و دعوای مطروحه منتهی به رد دعوا خواهد شد. بنابراین شناخت کامل این دو دعوا و آشنایی با شرایط و ضوابط هریک مانع از اتلاف وقت و هزینه شما شده و کمک خواهد کرد که در سریع ترین زمان ممکن شما را به نتیجه دلخواه برساند. وکیل دعاوی خلع ید و تخلیه ید با شناخت کاملی که نسبت به این دو دعوا دارد و تجربیاتی را در طرح دعاوی متعدد کسب نموده است می تواند بدون اینکه شما اندک شناخت و تجربه ای نسبت به این دو دعوا داشته باشید و یا فاقد وقت کافی یا حوصله لازم برای مراجعات مکرر به دادگاه و مراجع قضایی باشید شما را به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن به نتیجه برساند و مشکل شما را حل و فصل نماید. پس پیشنهاد ما این است که تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

تعاریف

 

ید در لغت عربی به معنای دست می باشد. اما در عالم حقوق به معنای تسلط و دست نهادن و در اختیار داشتن است. خلع هم به معنای اخراج، برکناری، عزل، کندن و ریشه کن کردن است. بنابراین خلع ید به معنای رفع تصرف و تسلط شخص غاصب از مال غیرمنقول متعلق به شخص دیگری است که به صورت غیرقانونی و غاصبانه تصرف شده است. تخلیه ید هم از نظر لغوی تا حدودی به همین معنا می باشد اما در نگاه حقوقی تفاوت هایی با دعوای خلع ید دارد که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد.

وکیل دعاوی خلع ید و تخلیه ید

 

منظور از وکیل دعاوی خلع ید و تخلیه ید وکیلی است که در دعاوی حقوقی و ملکی تجربه و کارکرد بیشتری داشته یا با گذراندن دوره های تخصصی که زیر نظر کانون وکلای دادگستری برگزار می گردد موفق به اخذ گواهی تخصصی شده است. وکیل دعاوی خلع ید و تخلیه ید هرچند به صورت انحصاری در این دعاوی فعالیت ندارد اما در این دعاوی تجربه و سابقه زیادی دارد و می تواند به راحتی وکالت در پرونده شما به عهده گرفته و سریعاً به سرانجام برساند. اگر شما تصمیم داشته باشید که خود شخصاً کار طرح دعوا و ارائه دادخواست و لوایح را انجام دهید ممکن است با اندک اشتباهی که ناشی از عدم اطلاع از قانون و نداشتن تجربه است پرونده شما با مانع مواجه و محکوم به رد یا عدم استماع دعوا شود. بنابراین بهترین گزینه پیش پای شما انتخاب وکیل دعاوی خلع ید و تخلیه ید است تا هم در هزینه های شما در رفت و آمد به دادگاه و سایر مراجع قانونی و احیاناً هزینه های دادرسی مضاعف صرفه جویی شود و هم از اتلاف وقت شما جلوگیری شود.

 

ارتباط فوری با مجرب ترین وکلای کشور به صورت آنلاین و تلفنی، با پرداخت 150 هزار تومان
لطفا کلیک کنید

تفاوت دعوای تخلیه ید و دعوای خلع ید چیست؟

 

هرچند این دو دعوا با یکدیگر شباهت ظاهری داشته و بسیاری از افراد این اصطلاحات را به جای یکدیگر به کار می برند، اما این دعاوی هریک کاربرد خاص خود را داشته و در شرایط خاصی قابل استفاده می باشند. مهم ترین تفاوتی که بین دعوای تخلیه ید و دعاوی خلع ید وجود دارد تفاوت در اجازه مالک است. بدین معنی که در دعوای خلع ید تصرف شخص متصرف بدون سابقه و بدون هرگونه اذن و اجازه ای از سوی مالک می باشد، اما در دعوای تخلیه ید تصرف متصرف ابتدائاً  با اذن قبلی است، اما متصرف از حدود اذن خارج شده و بیش از مدت زمان مورد رضایت مالک به تصرف خود ادامه داده است. به عنوان مثال شخصی که بدون هیچ گونه دلیل مالکیت و سابقه ای در ملک شما ساکن شده و خود را مالک می داند و حاضر به تخلیه ملک نمی باشد با شخص مستأجری که ابتدائاً با اجاره نامه ساکن شده ولی پس از اتمام مدت اجاره واحد شما را تخلیه نمی کند از نظر قانونی متفاوت بوده و دعاوی که علیه این دو شخص مطرح می شود عناوین متفاوتی را خواهند داشت. چرا که در مورد اول لازم است دعوای خلع ید علیه متصرف مطرح شود، اما در مورد دوم دعوای تخلیه ید.

همانطور که در ابتدا اشاره شد دعاوی خلع ید و تخیله ید در مفهوم یکی هستند ولی در ماهیت تفاوت هایی با یکدیگر دارند، اگر بخواهیم برخی از تفاوت های این دو دعوا را برشمریم به شرح ذیل می باشد:

1)     در خلع ید تصرف ملک بدون اذن صاحب ملک می باشد ولی تخلیه ید تصرف با وجود یا با اذن مالک صورت می گیرد.

2)    در خلع ید اموال غیرمنقول مطرح می باشد ولی در در دعاوی تخلیه ید، هم اموال غیرمنقول و هم اموال منقول قابلیت مطرح شدن را دارند.

3)   در دعاوی خلع ید با اثبات مالکیت مالک و عدوانی بودن تصرف توسط متجاوز رأی به خلع ید صادر می شود و نیازی به قراردادی مبنی بر اجاره، امانت نامه و ... نیست ولی در تخلیه ید وجود اینگونه قراردادها الزامیست.

4)   در خلع ید طرح دعوی وابسته به زمان نیست و ذینفع هر زمانی می تواند طرح دعوی کند ولی در تخلیه ید وابسته به زمان می باشد و با انحلال قرارداد و پایان انقضا طرح دعوی قابل طرح می باشد.

 

آشنایی با دعوای خلع ید

 

در صورتی که فردی مال یا ملک متعلق به مالک را به طور غیرقانونی و  بدون مجوز قانونی  و  بدون اذن  و  رضایت مالک در اختیار بگیرد، مالک می تواند مطابق مقررات مربوط به غصب در قانون مدنی (مواد ۳۰۸ به بعد قانون مدنی) و بعد از  اثبات مالکیت  خود طرح دعوای خلع ید نماید.

برای اینکه با دعوای خلع ید بیشتر آشنا شوید چند نکته را در خصوص این دعوا به صورت تیتروار خدمت شما عرضه می کنیم:

·       خلع ید یک دعوای کاملا حقوقی است و امکان طرح این دعوا در دادسرا وجود ندارد. توجه داشته باشید که برخی دعاوی تصرف همانند تصرف عدوانی قابلیت شکایت کیفری نیز دارند که مرجع رسیدگی به آنها دادگاه کیفری می باشد.

·       جهت ارایه دادخواست خلع ید ارائه اصل سند مالکیت به مرجع قضایی الزامی است. یعنی خواهان دعوای خلع ید باید ابتدا مالکیت خود را اثبات کند.

·       در مورد مستاجر، دعوای خلع ید نمی توان مطرح کرد و دعوای تخلیه ید در این مورد مطرح می شود. چرا که بین مالک و مستاجر منشاء قراردادی وجود دارد.

·       پس از اخذ حکم خلع ید خواهان  به بخش اجرای احکام مراجعه کرده و تقاضای  صدور اجراییه علیه هر متصرف می کند.

·       برخلاف دعوای تخلیه ید، در مواردی که هیچ قراردادی بین مالک و متصرف وجود ندارد دعوای خلع ید مطرح می شود.

·       دعوای خلع ید دعوی مالی است و هزینه دادرسی آن هزینه دادرسی یک دعوی مالی است.

·       خلع ید یک دعوای حقوقی است که مالک یک مال غیر منقول آن را به طرفیت متصرف غیرقانونی ملک خود مطرح می کند و از دادگاه می خواهد که به تصرف غیرمجاز متصرف پایان داده و ملک را از تصرف او خارج کرد و به مالک قانونی آن تحویل می دهند.

·       دعوای خلع ید با دعاوی تخلیه ید و رفع تصرف عدوانی شباهت دارد ولی با آنها متفاوت است.

 

شرایط طرح دعوای خلع ید چیست؟

برای طرح دعوای خلع ید لازم است برخی شرایط قانونی فراهم باشد تا بتوان طرح دعوا نمود. در بندهای ذیل شرایط طرح دعوای خلع ید را احصاء نموده ایم که توجه شما را بدان جلب می نماییم:

1)     اولین موضوعی که مطابق قانون باید مطرح ‌شود و حتماً باید وجود داشته باشد بحث «مالک بودن» شخص اقامه‌کننده دعوا می‌باشد.

2)    دومین موضوع «متصرف بودن شخص خوانده» دعوا می‌باشد و شخص دیگری که متصرف نیست را نمی‌توان به‌عنوان خوانده معرفی نمود.

3)   تصرف باید به شکل «غصبی و غیرقانونی» رخ‌داده باشد؛ یعنی اگر صرف تصرف به جهات قانونی و ناشی از یک قرارداد انجام شده باشد نمی‌توان در این خصوص دعوای خلع ید اقامه نمود.

 

وکیل خلع ید و تخلیه ید

اگر شما مخاطب عزیز زمین، خانه، ویلا، آپارتمان یا هر ملکی را دارید که تحت تصرف شخص دیگری قرار گرفته و حاضر به تحویل ملک به شما نیست پیشنهاد ما استفاده از وکیل خلع ید و تخلیه ید برای انجام این امر است. وکیل خلع ید و تخلیه ید با تبحر و تجربه ای که در پرونده های مختلف ملکی دارد می تواند در اندک زمان مشکل دقیق شما را شناسایی، برای آن راهکار قانونی پیدا و با طرح دادخواست یا شکایت کیفری سریع ترین، کم هزینه ترین و نتیجه بخش ترین راه را پیش پای شما بگذارد و تا انتهای پرونده شما را همراهی کند. چه بسیار پرونده های ملکی هستند که توسط خود افراد شخصاً یا با مشورت افراد غیرکارشناس در دادگاهها مطرح می شود که نه تنها نتیجه بخش نیست، بلکه هم برای خود خواهان موجب اتلاف وقت و هزینه است و هم وقت مراجع قضایی را می گیرد. به همین جهت بهترین پیشنهاد در این موضوع استفاده از وکلای دادگستری و ترجیحاً وکلای دادگستری متخصص در امور ملکی است. دعاوی تصرف به انواع و اقسام مختلفی تقسیم می شوند. برخی از دعاوی تحت عنوان تصرف عدوانی قابل پیگیری هستند و برخی با نام دعاوی مزاحمت و ممانعت از حق. خلع ید و تخلیه ید هم از دعاوی دیگری هستند که در کنار این دعاوی قرار می گیرند. شما به عنوان خواهان در بدو امر باید مشکل خود را به صورت کامل شناسایی کنید و برای آن راهکار قانونی انتخاب کنید. تمامی دعاوی ذکر شده دارای شرایط قانونی خاص خود می باشند و امکان اینکه یکی را به جای دیگری به کار ببرید وجود ندارد و از طرفی انتخاب عنوان قانونی و تطبیق موضوع با آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یک اشتباه کوچک حتی در انتخاب عنوان قانونی میتواند پرونده شما را با چالش مواجه کند و بی نتیجه بگذارد. لذا انتخاب وکیل خلع ید و تخلیه ید می تواند بهترین گزینه برای پیشگیری از این مشکلات باشد.

 

جهت مشاوره حقوقی با 150 هزار تومان بدون محدودیت زمانی
لطفا کلیک کنید


وکیل خلع ید و تخلیه ید در تهران

رسیدگی به دعاوی خلع ید و تخلیه ید به دلیل اینکه مرتبط با مال غیرمنقول می باشد در صلاحیت دادگاهی است که مال مورد تصرف در حوزه قضایی آن واقع شده باشد. بنابراین اگر ملک شما در استان یا شهر تهران واقع و با مشکلات تصرف مواجه شده است و شما به عنوان مالک یا موجر قصد دارید علیه متصرف اقدام قضایی انجام دهید ما به عنوان بنیاد حقوقی تیم وکلا می توانیم بهترین و کارآمدترین وکلای خود را که در امور ملکی و دعاوی تصرف دارای دانش و تجربه بالایی هستند معرفی کنیم تا بتوانید ضمن اخذ مشاوره از آنان، وکالت خود را به آنان بسپارید و در کمال آرامش کار منتظر نتیجه باشید. اگر شما به دلیل مشغله کاری قادر به حضور مداوم در دادگاه نیستید و یا حال و حوصله دادگاهها را ندارید بهترین شخصی که می تواند به شما کمک کند و شما را از این دردسر رهایی دهد وکیل دادگستری است. اعطای وکالت به وکیل خلع ید و تخلیه ید، هم شما را از رفت و آمد مداوم به دادگاهها و صرف وقت طولانی برای پیگیری پرونده معاف می کند و هم اینکه درصد اشتباهات قضایی و قانونی را به حداقل ممکن می رساند. هرچند برای وکلای دادگستری هم ممکن است در برخی پرونده ها موانعی ایجاد شود اما درصد اشتباه و خطای وکیل با تجربه نسبت به یک شخص عادی که برای اولین مرتبه می خواهد دعوایی را در دادگاه طرح نماید نزدیک به صفر است و در اکثر قریب به اتفاق پرونده ها می تواند شما را به نتیجه مدنظر خود برساند.

 

وکیل برای خلع ید مشاعی

 

خلع ید مشاعی عنوان قانونی دیگری است که ذیل عنوان خلع ید قرار می گیرد. برای مالکیت ملکی که مورد تصرف شخص بیگانه قرار گرفته است می توان دو حالت را در نظر گرفت. حالت اول این است که ملکی که تحت تجاوز قرار گرفته است متعلق به یک نفر است و این یک نفر مالک شش دانگ عرصه و اعیان آن است. حالت دوم ملکی است که دارای دو یا چند مالک به صورت شریکی یا اصطلاحاً مشاعی بوده و هریک دارای سهمی از این ملک است. یکی از بارزترین مصادیق ملک مشاعی املاکی است که از سوی پدر یا مادر متوفی به چند نفر خواهر و بردار به ارث رسیده و هم اکنون چند خواهر و برادر در این ملک سهم دارند. اگر تمام یا قسمتی از این ملک مشاعی در تصرف یک یا چند نفر از شرکا باشد یا اینکه شخصی خارج از شرکا مدعی مالکیت شود و آن را تصرف نماید ما با دعاوی خلع ید مشاعی مواجه خواهیم بود. همانطور که می دانید تصرف فیزیکی با تصرف حقوقی دو عنوان متفاوت با یکدیگر هستند. منظور از تصرف فیزیکی سکونت در یک ملک یا در اختیار گرفتن و تسلط یافتن بر آن است. اما منظور از تصرف حقوقی تصمیم گیری برای نقل و انتقال آن همانند فروش یا صلح آن است. وفق قانون در ملک مشاع تصرف فیزیکی نیازمند اذن سایر شرکا می باشد، اما تصرف حقوقی نیازی به اذن سایرین نخواهد داشت. به عنوان مثال اگر برادری بخواهد سهم الارث خود را به برادر دیگر منتقل نماید نیازی به اذن خواهران یا سایر برادران نخواهد داشت، اما اگر همین برادر بخواهد در این ملک سکونت یابد نیاز به رضایت تمامی وراث می باشد.

اگر شما هم همانند بسیاری از خانواده های دیگر با دچار این مشکلات هستید اخذ مشاوره حقوقی و استفاده از وکیل دادگستری برای شما راهگشا خواهد بود. ما در تیم وکلای دادگستری می توانیم وکیل خلع ید مشاعی را به شما معرفی کنیم و در حل مشکل به وجود آمده به شما کمک نماییم. کافی است از طریق راههای ارتباطی با ما تماس بگیرید و با وکلای ما آشنا شوید و ضمن اخذ مشاوره، از وکالت آنها در پرونده های خود بهره مند شوید.

 

ارتباط فوری با مجرب ترین وکلای کشور به صورت آنلاین و تلفنی، با پرداخت 150 هزار تومان
لطفا کلیک کنیدنتیجه گیری

ما در این مطلب کوتاه و مختصر سعی کردیم در عین اختصار، شما را با دو دعوای مهم در حوزه املاک به نام های خلع ید و تخلیه ید آشنا کنیم تا در صورت بروز مشکل و مواجه شدن با این نوع دعاوی بتوانید آنها را به درستی تشخیص دهید. آنچه که اهمیت دارد اتخاذ تصمیم درست در زمان مواجه شدن با این دعاوی است. دعاوی تصرف انواع و اقسام مختلفی دارند. اینکه شما چه نوع دعوایی را برای شروع اقدام قضایی انتخاب کنید بسیار اهمیت دارد. اشتباه در انتخاب نوع دعوا یا تنظیم دادخواست و لوایح بدون علم و دانش حقوقی و اخذ مشاوره می تواند پرونده شما را با چالش های جدی مواجه کند. مهم این است که شما بتوانید در مقابله با مشکل خود سناریوی حقوقی را اجرا کنید که هم هزینه کمتری متقبل شوید و هم با سرعت بیشتری به نتیجه برسید. این نتیجه محقق نخواهد شد جز اینکه شما با مراجعه به وکیل دعاوی خلع ید و تخلیه ید از او بخواهید که برای حل مشکل به کمک شما بیاید. ما به عنوان تیمی از وکلای دادگستری این اطمینان را به شما می دهیم که با گزینش بهترین و کم هزینه ترین مسیر حقوقی، شما را به نتیجه ای برسانیم که مدنظر شما باشد. البته این بدان معنا نیست که نتیجه را تضمین نماییم. بلکه بدین معناست که اگر ادله و مدارک برای اقدام قضایی کافی باشد وکلای ما بیشترین تلاش را برای رسیدن به نتیجه برای شما انجام خواهند داد. بنابراین اگر با مشکل تصرف عداونی، مزاحمت ملکی، ممانعت از حق مواجه هستید و نیاز به طرح این دعاوی یا خلع ید و تخلیه ید دارید از طریق راههای موجود در سایت با ما ارتباط بگیرید و بهترین نتیجه را از ما بخواهید. تیم وکلای کارپردازان به عنوان موسسه ای حقوقی با سابقه بالا این افتخار را دارد که توانسته بیشترین میزان رضایت را در بین مراجعان و موکلان خود کسب نماید هدف و رسالت خود را در جلب رضایت شما قرار داده است. 

از اینجا دیدگاه تان را به اشتراک بگذارید


نظرات (6)دیدگاهتون رو راجع به این مطلب منتشر کنید

جهت شرکت در قرعه کشی لطفا شماره تلفن خود را وارد کنید

نیاز به مشاوره با وکیل زبده دارم

فقط سوال دارم، مشاوره نمیخواهم