روابط اجتماعی افراد با یکدیگر در جامعه منجر به شکل گیری روابط حقوقی می گردد و در این روابط هر لحظه ممکن است اختلافاتی که ناشی از عوامل متعددی باشد به وجود آید. در حوزه های مختلف حقوقی، حقوق خصوصی در کنار حقوق عمومی و حقوق جزا و جرم شناسی به عنوان یکی از گسترده ترین و اصلی ترین حوزه های حقوق شناخته می شود و حتی گاهاً به عنوان قدیمی ترین هم یاد می شود. حقوق خصوصی همانطور که از نامش عیان است به روابط حقوقی که بین اشخاص جامعه اعم از اشخاص حقیقی (افراد) و حقوقی (شرکت ها و موسسات) و مسائل و مشکلاتی که در این روابط ایجاد می شود می پردازد. اما در حقوق جزا و جرمشناسی به روابط بین حاکمیت و دولت با افراد اجتماع می پردازد. بنابراین در حقوق خصوصی صحبت از قراردادها همچون تعهدات و قراردادهای اجاره، مشارکت، جعاله و... و یا الزامات خارج از قرارداد همچون اتلاف و تسبیب و ... است و در حقوق جزا بحث جرم و مجازات و کیفر منجمله حبس و شلاق و جریمه نقدی و ... است.

هم اکنون که با موضوع حقوق خصوصی آشنا شدیم در این مقاله قصد داریم در خصوص وصول مطالبات که یکی از مباحث بسیار مهم در حقوق خصوصی می باشد بپردازیم و در خصوص اسباب ایجاد مطالبات حقوقی و روش وصول و اخذ مطالبات مواردی را ارائه دهیم. اگر علاقه مند به این موضوع می باشید ما را همراهی کنید.


در این مقاله موضوعات زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت:


وصول مطالبات و وکیل وصول مطالبات به چه معناست؟

نمونه هایی از درخواست وصول مطالبات نشأت گرفته از روابط حقوقی

مزیت استفاده از وکیل وصول مطالبات و اعطای وکالت در این زمینه چیست؟

وظایف وکیل وصول مطالبات

وصول مطالبات اسناد تجاری توسط وکیل وصول مطالبات

وکیل وصول چک

بهترین وکیل وصول مطالبات و چک در تهران و سعادت آباد


وصول مطالبات و وکیل وصول مطالبات به چه معناست؟


مطالبه در لفظ به معنای طلب، خواستن و طلب کردن است و مطالبات که جمع این کلمه می باشد به معنای خواسته ها و طلب هایی می باشد که افراد از یکدیگر دارند. مطالبات هرچند در معنای عام خود شامل هرگونه خواسته ای منجمله تملیک مال، انجام کار و یا ترک کار می شود، اما در معنای خاص و عرفی خود بیشتر مطالباتی را که خواسته آنها وجه نقد یا پول می باشد در برمی گیرد. وصول مطالبات هم بالتبع به معنای اقداماتی است که جهت رسیدن به این خواسته از سوی وکیل وصول مطالبات انجام می شود. وکیل وصول مطالبات از وکلای محترم دادگستری می باشد که به صورت تخصصی در این زمینه کار می کند و به دلیل تجربه ای که نشأت گرفته از فعالیت زیاد و تعدد پرونده در حیطه وصول مطالبات می باشد به سهولت می تواند حق ضایع شده افراد را از شخصی که حق وی را پایمال نموده است با ترفندهای حقوقی و به سرعت بازپس گیرد و به صاحب حق بازگرداند. در مواقعی که در روابط تجاری و حقوقی خود با سایر افراد دچار اختلاف حساب شده و وجهی را طلب کار شده اید وکیل وصول مطالبات به شما کمک می کند که در سریع ترین زمان ممکن علاوه بر اصل طلب خود به خسارات ناشی از آن هم برسید.


نمونه هایی از درخواست وصول مطالبات نشأت گرفته از روابط حقوقی:


1-     پس از وقوع عقد ازدواج دائم یا موقت خواستار مطالبه مهریه، نفقه، اجرت المثل و سایر حقوق مالی خود می باشد.


2-     قرارداد مالی با شخص یا اشخاص دیگر منعقده نموده اید که منجر به استرداد وجه و یا مطالبه خسارت می گردد.


3-     ضامن فرد دیگر شده اید و دین او را پرداخت نموده اید و هم اکنون خواستار مطالبه وجه پرداخت شده خود هستید.


4-     اسناد تجاری اعم از برات، چک یا سفته ای را از سوی صادر کننده دریافت کرده اید، اما در تاریخ سررسید از وصول وجه آن عاجز مانده اید.


5-     مبلغی وجه نقد به شخص دیگر قرض داده اید و شخص قرض گیرنده از استرداد آن خودداری می نماید.


6-     شخصی به هر شکل به شما ضرر و زیان و خسارتی را وارد نموده باشد و شما خواستار دریافت خسارت باشید.


7-     به صورت کلی وجهی را از شخص دیگر طلب دارید، صرف نظر از اینکه این طلب ناشی از چه نوع رابطه حقوقی باشد.


مزیت استفاده از وکیل وصول مطالبات و اعطای وکالت 


استفاده از وکیل وصول مطالبات مزایای زیر را برای شما دارد:


1-     اگر به دلیل مشغله کاری وقت پیگیری و حضور در جلسات متعدد دادگاه را ندارید یا حضور در دادگاه برای شما ناخوشایند می باشد می توانید با اعطای وکالت به وکیل وصول مطالبات ضمن رسیدن سریع تر به هدف، به امور روزمره خود هم برسید.


2-     با توجه به علم و تجربه بالای وکیل ارائه دادخواست، طرح دعوا، تنظیم لوایح دفاعیه و استنادات و اظهارات وی در جلسات رسیدگی همگی بر مبانی قانونی انجام می شود و ریسک وقوع اشتباه نسبت به جایی که شخصاً پرونده را پیگیری می نمایید بسیار کمتر و نزدیک به صفر شده و شما را از اشتباهات جبران ناپذیر و هزینه های دادرسی متعدد مصون می دارد.


3-     گاهاً استفاده از راهکارهای جایگزین دادگاه همانند اقدام از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی توسط وکیل وصول مطالبات منجر به این می شود که در زمان کمتری به خواسته خود برسید و نسبت به مسیر دادگاه زمان کمتری را صرف پرونده نمایید.


4-      وکیل وصول مطالبات می تواند با استفاده از برخی راهکارها و استفاده از روش های قانونی تحت عنوان دادرسی فوری، خوانده دعوای شما را با توقیف اموال در مضیقه و تنگنا قرار داده تا با این روش زودتر تعهد خود را ایفا کند و یا از برخی اقدامات خوانده که ممکن است به ضرر شما تمام شود همانند انتقال اموال به قصد فرار از دین جلوگیری نماید.


وظایف وکیل وصول مطالبات


وکیل وصول مطالبات پس از دریافت وکالت، در اولین اقدام خود با هدف گذاری درست، مسیر اقدام خود را نیز مشخص می کند و گاهاً در برخی پرونده هایی که به نسبت بقیه دارای پیچیدگی خاصی می باشند با تدوین یک سناریو اقدام قضایی خود را آغاز می کند. وکیل وصول مطالبات در انتخاب مسیر خود ممکن است از مسیرهای جایگزین دادگاه هم استفاده کند. در برخی از اسناد رسمی که جنبه مالی دارد همانند سند رسمی ازدواج و در اسناد تجاری لازم الاجرا همانند چک می تواند از طریق اجرای هم ثبت نیز اقدام کند که دارای برخی مزایا نسبت به دادگاه می باشد. علاوه بر این در برخی از اختلافات و پرونده ها وکیل وصول مطالبات می تواند هم از مسیر کیفری و هم از مسیر حقوقی شکایت و خواسته خود را مطرح نماید که انتخاب هر یک نیازمند بررسی دقیق موضوع و احراز شرایط خاص قانونی می باشد و برای هر مورد خاص انتخابی صحیح است که شما را سریع تر و راحتتر به هدف خود نزدیکتر نماید. گزینش وکیل وصول مطالبات از بین وکلا نقش بسزایی در موفقیت شما خواهد داشت. سعی کنید در انتخاب وکیل از افرادی استفاده کنید که هم دارای تحصیلات تکمیلی در گرایش حقوق خصوصی و گرایش های مرتبط باشند و هم در وصول مطالبات به صورت تخصصی فعالیت داشته باشند.


وصول مطالبات اسناد تجاری توسط وکیل وصول مطالبات


در حقوق تجارت، چک، سفته و برات از جمله مهمترین اسناد تجاری محسوب می شوند که در روابط تجاری افراد و تجار با یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. در بین این سه سند، چک نسبت به بقیه از مقبولیت بیشتری برخوردار بوده و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. ضمن آنکه با تصویب قانون جدید صدور چک و ارائه چک صیادی توسط بانک ها به افراد متقاضی، ضمانت اجراهای بیشتری در قبال برگشت خوردن چک در قانون پیش بینی گردید و منجر به این شد که این سند نسبت به گذشته معتبرتر شناخته شود.

سفته دیگر سند تجاری می باشد که در بین عرف و عامه مردم از آن بیشتر به منظور ضمانت استفاده می شود. سفته همانند چک سندی است که در آن شخصی به دیگری تعهد می دهد که مبلغ معینی را در زمان معینی به دیگری پرداخت نماید. سفته را می توان بدون داشتن شرایط خاصی از شعب بانک ملی و یا از برخی دفاتر با مبلغ نسبتاً کم که بسته به سقف تعهدات آن متغیر می باشد تهیه نمود و پس از تکمیل آن به شخص طلبکار و یا مضمون له ارائه نمود. بالاترین مزیتی که سفته به نسبت چک دارد تهیه راحت آن بدون داشتن شرایط خاص می باشد در حالیکه اخذ دسته چک از بانک نیازمند احراز برخی شرایط و داشتن حساب بانکی فعال و دارای گردش حساب و مواردی از این دست می باشد.

سومین سند تجاری نامبرده شده در قانون تجارت برات می باشد. برات سندی است که از سوی شخصی که به یک نفر بدهکار و همزمان از شخص دیگری طلبکار می باشد صادر می گردد. دارنده این سند پس از دریافت برات موظف است قبولی براتگیر را با اخذ امضا از وی بگیرد تا در زمان سررسید، بتواند این مبلغ را دریافت نماید. کاربرد برات در عملیات تجاری نسبت به سفته و چک کمتر بوده و در میان افراد کمتر مورد استقبال قرار گرفته است.وکیل وصول چک


اگر دارای چک برگشتی می باشید و نیازمند وکیل وصول چک هستید لازم است قبل از هر اقدامی با وکیل وصول چک مشورت نمایید. همانطور که گفتیم چک نسبت به بقیه اسناد تجاری از مقبولیت بیشتری برخوردار است و بخش اعظمی از روابط مالی میان تجار و غیرتجار با چک انجام می پذیرد. چک های مشمول قانون جدید که به چک های صیادی معروف هستند نسبت به چک های قدیم دارای ضمانت اجرای بیشتری بوده و روش وصول مبلغ آن سهل و آسان تر شده است. این چک ها با ثبت شدن در سامانه صیاد به صورت الکترونیکی توسط صادر کننده و تأیید آن توسط دریافت کننده سر و سامانی به وضعیت چک های قدیم که در وجه حامل صادر می گردیدند داده است و از خطرات احتمالی گم شدن و سرقت و ... پیشگیری نموده است. امکان توقیف تمامی حسابهای بانکی صادر کننده چک در تمامی بانکهای کشور پس از صدور گواهی عدم پرداخت (برگشت خوردن چک) و امکان صدور اجراییه دادگاهی بدون سیر تشریفات زمان بر قضایی از دیگر مزایای چک در قانون جدید می باشد.

چک از معدود اسنادی می باشد که دارای دو جنبه حقوقی و کیفری می باشد. بدین معنا که علاوه بر دریافت مبلغ چک و خسارات قانونی در مرجع حقوقی، می توانید مجازات قانونی صادر کننده چک بلامحل را از مرجع کیفری بخواهید. اگر دارای چکی هستید که صادر کننده از پرداخت مبلغ آن امتناع می ورزد و قصد شکایت کیفری را علیه وی دارید لازم است ضمن استفاده از وکیل وصول چک، قبل از شکایت شرایط قانونی آن را بسنجید و در صورت احراز شرایط شکایت نمایید. چراکه شکایت کیفری شما به سرانجام نرسیده و منجر به صدور قرار منع تعقیب و یا حکم برائت از مرجع کیفری خواهد شد. وکیل وصول چک قبل از هر اقدامی اطلاع دارد که چک های زیر قابل تعقیب کیفری نمی باشند:


الف - در صورتي كه ثابت شود چك سفيد امضاء داده شده باشد.


ب - هرگاه در متن چك، وصول وجه آن منوط به تحقق شرطي شده باشد.


ج - چنانچه در متن چك قيد شده باشد كه چك بابت تضمين انجام معامله يا تعهدي است.


د - هرگاه بدون قيد در متن چك ثابت شود كه وصول وجه آن منوط به تحقق شرطي بوده يا چك بابت تضمين انجام معامله يا تعهدي است.


هـ - در صورتي كه ثابت گردد چك بدون تاريخ صادر شده و يا تاريخ واقعي صدور چك مقدم بر تاريخ مندرج در متن چك باشد.


وکیل وصول چک می داند که در صورت عدم ارائه دادخواست در مرجع کیفری و مطالبه وجه چک، با احراز شرایط و موفقیت در پرونده، صادر کننده صرفاً به مجازات قانونی محکوم می شود و در این پرونده مبلغی بابت وجه چک به شما پرداخت نخواهد شد.  بنابراین مشاوره با وکلای مجرب و وکیل وصول چک به شما کمک خواهد کرد که در انتخاب جنبه حقوقی یا کیفری چک دچار اشتباه و سردرگمی نشوید و مسیر درستی را انتخاب نمایید و زمان خود را مدیریت نمایید.


بهترین وکیل وصول مطالبات و چک در تهران و سعادت آباد


پیشنهاد ما برای انتخاب وکیل وصول مطالبات و وکیل وصول چک در تهران تیم وکلای کارپردازان می باشد. تیم ما با داشتن قریب به 17 سال تجربه و فعالیت حقوقی، در حوزه های مختلف حقوقی و کیفری دارای وکلای مجرب و توانمندی می باشد. وکلای متخصص ما در حوزه وصول مطالبات به شما کمک خواهند کرد که با مدیریت زمان، در سریع ترین روش اقدام قضایی را شروع نموده و نسبت به پیش بردن پرونده در مسیر دقیق خود اقدام لازم را انجام دهند. اگر خواستار استفاده از این توانمندی می باشید به روش های زیر با ما در ارتباط باشید و روی کمک ها و مساعدت های قانونی ما حساب باز کنید. ما این نوید را به شما می دهیم که وکلای مجموعه ما در جهت رسیدن شما به هدف، حداکثر تلاش خود را به کار گیرند و بیشترین میزان رضایت شما موکلین عزیز را از عملکرد خود کسب کنند.

Powered by Froala Editor

از اینجا دیدگاه تان را به اشتراک بگذارید


نظرات (1)دیدگاهتون رو راجع به این مطلب منتشر کنید

جهت شرکت در قرعه کشی لطفا شماره تلفن خود را وارد کنید

نیاز به مشاوره با وکیل زبده دارم

فقط سوال دارم، مشاوره نمیخواهم