طلاق رجعی  که در معنای لغوی  یعنی  "طلاق قابل بازگشت" .  به معنای امکان بازگشت به زندگی مشترک پس از طلاق است. نوعی از طلاق است که در آن یک زوج می‌تواند از تصمیم خود را برای طلاق بازگردد و در مدت زمان معینی جدایی خود را تغییر دهد.


ماده ۱۱۴۸ قانون مدنی


در طلاق رجعی برای شوهر در مدت عده حق رجوع است.طلاق رجعی یا طلاق متعهد به اصل یکی از انواع طلاق است که در برخی سیستم‌های حقوقی و قانونی وجود دارد. در این نوع طلاق، همسری که ازدواج را به طور اختیاری تمام کرده است، در یک بازه زمانی مشخص پس از طلاق، (عده)می‌تواند به ازدواج با همسر سابق خود برگردد. این بازگشت به ازدواج ممکن است بر اساس قوانین و مقررات مربوطه صورت گیرد.

طلاق رجعی در برخی جوامع به منظور فراهم کردن فرصت برای تعدد ازدواج یا به دلیل اهمیت قائل بودن به وفاداری و یا به منظور حفظ وحدت خانواده در مواقعی که زوجین ازدواج را به طور موقت تمام کرده اند، تعبیر می‌شود.

این نوع طلاق در برخی از قوانین خانواده مورد قبول است و تعدادی از کشورها قوانینی را برای طلاق رجعی تعیین کرده‌اند. در این کشورها، طلاق رجعی به زوج فرصت می‌دهد تا در مدت زمان عده  برای حل و فصل مشکلات خود، تمام تلاش خود را بکنند و امکان تصمیم نهایی برای طلاق را دارا بوده و ارتباط زناشویی را برقرار نگه دارند.

به عنوان مثال، در یک قانون طلاق رجعی، زوج باید حداقل به مدت یک سال جدا از هم زندگی کنند. در طول این مدت، زوج می‌تواند به جلسات مشاوره خانواده مراجعه کند، درمان‌های روانشناختی بگذراند یا تلاش‌های دیگری برای ترمیم رابطه خود انجام دهد.

طلاق رجعی توسط برخی به عنوان راهی برای اصلاح رابطه زوجین و جلوگیری از طلاق نهایی دیده می‌شود، در حالی که برخی دیگر آن را به عنوان تنها راه برگشت برای حل مشکلات زناشویی می‌بینند و اعتقاد دارند که به دلیل کارآیی محدودی که این روش ارائه می‌دهد، نمی‌تواند برای همه زندگی‌های زناشویی مناسب باشد.

به هر حال، برای یک زوج که در شرایطی قرار گرفته‌اند که در مورد آینده رابطه خود تردید

دارند، طلاق رجعی می‌تواند یک گزینه قابل ملاحظه برایشان باشد.در برخی سیستم‌های حقوقی، طلاق رجعی ممنوع است و زوجین بعد از طلاق نمی‌توانند با هم ازدواج کنند.

در سیستم‌هایی که طلاق رجعی مجاز است، زوجین پس از طلاق می‌توانند تصمیم بگیرند که با هم دوباره ازدواج کنند. این به آنها امکان می‌دهد تا مشکلات و اختلافات خود را حل کنند و دوباره با هم زندگی کنند. در این حالت، طلاق به عنوان یک فرصت برای تغییر و بهبود رابطه زناشویی در نظر گرفته می‌شود.


اما در سیستم‌های دیگر، طلاق رجعی ممنوع است و زوجین بعد از طلاق نمی‌توانند با هم ازدواج کنند. در این حالت، طلاق به عنوان یک تصمیم نهایی و قطعی برای پایان دادن به رابطه زناشویی در نظر گرفته می‌شود و زوجین بعد از طلاق باید به طور جداگانه زندگی کنند. طلاق رجعی در سیستم‌های حقوقی مختلف ممکن است با قوانین و مقررات مختلف همراه باشد. برخی سیستم‌ها ممکن است شرایط خاصی را برای طلاق رجعی تعیین کنند، مانند مدت زمان مشخصی که باید بین طلاق و ازدواج دوباره گذر کند یا نیاز به تصویب دادگاه برای ازدواج دوباره. به طور کلی، طلاق رجعی یک مسئله حقوقی پیچیده است و ممکن است در هر سیستم حقوقی به صورت متفاوتی تعریف و تنظیم شود. عوامل مختلفی مانند فرهنگ و اعتقادات جامعه، قوانین و مقررات حقوقی و تفاوت‌های فرهنگی می‌توانند بر روی نگرش به طلاق رجعی تأثیر بگذارند.


طلاق رجعی به درخواست کدام یک از طرفین انجام میشود؟

 به درخواست هر یک از طرفین عقد می‌باشد.  طلاق رجعی معمولاً به درخواست  زن است، اما در برخی موارد ممکن است به درخواست همسر مرد نیز انجام شود. در عمل، این بستگی به سیستم حقوقی و قوانین کشور مربوطه دارد.در برخی کشورها، طلاق رجعی به درخواست همسر زن صورت می‌گیرد و زن باید درخواست بازگشت به ازدواج را مطرح کند. در کشورهای دیگر، همسر مرد می‌تواند درخواست طلاق رجعی را ارائه کند و در صورت توافق همسر زن، بازگشت به ازدواج اتفاق می‌افتد.


در طلاق رجعی  کدام یک از طرفین امکان بازگشت را دارند؟


رجوع از طلاق در ایران حق مرد است .زوج میتواند در زمان عده از طلاق رجوع کند و بدون نیاز به تشریفات به زندگی زناشویی با زوجه برگردد .

رجوع از طلاق با هر عملی مثل لمس  کردن،پیامک ،تماس یا مواردی از این قبیل امکان پذیر است . رجوع از طلاق به علت تکالیفی که زن باید در زندگی زناشویی انجام باید به وی اطلاع داده شود .نکته حائز اهمیت آن است که در طلاق رجعی حتما باید نهایتا تا یک ماده بعد از رجوع از طلاق ثبت شود وگرنه زوج به مجازت عدم ثبت رجوع از طلاق دچار میشود.


هزینه طلاق رجعی در محضر


هزینه طلاق رجعی ممکن است متغیر باشد و به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. این هزینه‌ها می‌تواند شامل هزینه‌های حقوقی و وکالت، هزینه‌های دادگاه و مدارک قانونی، هزینه‌های تقسیم دارایی‌ها و همچنین هزینه‌های مربوط به مشاوره و راهنمایی حقوقی باشد. هزینه طلاق رجعی بستگی به پیچیدگی و مسائل حقوقی مربوط به هر مورد خاص دارد و نمی‌توان یک عدد ثابت برای آن تعیین کرد. برای اطلاعات دقیق‌تر، بهتر است با وکیل خانواده یا مشاور حقوقی خود در ارتباط باشید.

Powered by Froala Editor

از اینجا دیدگاه تان را به اشتراک بگذارید


نظرات (0)دیدگاهتون رو راجع به این مطلب منتشر کنید

جهت شرکت در قرعه کشی لطفا شماره تلفن خود را وارد کنید

نیاز به مشاوره با وکیل زبده دارم

فقط سوال دارم، مشاوره نمیخواهم