وکیل کیفری

تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
نویسنده: سعید محرابی
بازدیدها: ۱۲
نظرات: ۰
شکایت کیفری
شکایت کیفری

وکیل کیفری به وکیل پایه یک دادگستری گفته می شود که ، پروانه وکالت خود را از کانون وکلای دادگستری دریافت کرده است . وکیل کیفری نسبت به تمامی قوانین کیفری و جزایی ایران اعم از قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری و قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب اطلاعات جامع و کامل دارد.

در خواست تنظیم شکایت کیفری
نوع مشاوره خویش را مشخص نمایید.

وکیل کیفری به وکیل پایه یک دادگستری گفته می شود که ، پروانه وکالت خود را از کانون وکلای دادگستری دریافت کرده است . وکیل کیفری نسبت به تمامی قوانین کیفری و جزایی ایران اعم از قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری و قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب اطلاعات جامع و کامل دارد.

وکیل کیفری متخصص از آن جایی که کار کردن بر روی پرونده های جزایی جدیت و تلاش بیشتری را به جهت سیر طولانی رسیدگی طلب می کند باید فردی کوشا و توانا باشد که، از پیگیری مداوم پرونده سرباز نزد .  چرا که وکیل کیفری متخصص باید بتواند از متهم و یا شخصی که متضرر شده است ، با توجه به عنوانی که قانون برای آن جرم در نظر گرفته و آن را جرم انگاری کرده است به بهترین شکل دفاع نماید.


جرایم کیفری چیست؟


در تعریف جرایم کیفری این گونه بیان می داریم که، جرایم کیفری به مجموعه ای از رفتار و اعمالی گفته می شود که توسط قانون جزایی ایران برچسب جرم به آن ها زده شده است  و در اصطلاح حقوقی جرم انگاری شده است.

در حالتی ساده تر جرایم کیفری به این معناست که اگر فردی در جامعه مرتکب رفتاری شود که طبق قانون برای آن رفتار مجازات در نظر گرفته شده باشد می گویند جرم انگاری صورت گرفته است و به سبب آن که این رفتار و عمل در قانون جرم است برای آن مجازات قرار داده اند و آن را تحت عنوان جرایم کیفری می دانند که در اینجا یک وکیل کیفری متخصص می داند چه رفتار و اعمالی در حوزه جرایم کیفری است.

خود این جرایم کیفری می تواند ناشی از فعل یا ترک فعل باشد یعنی قانون گذار همیشه برای انجام یک رفتار و عمل مجازات قرار نداده است و گاها به سبب عدم انجام کاری که باید انجام می شده و به سبب ترک آن کار ضرری به شخص دیگری وارد شده مجازات برای آن فرد قرار داده است.

در واقع اگر به صورت تخصصی تر بخواهیم بگوییم جرایم کیفری به دو حالت فعل و ترک فعل تقسیم می شود که خود این جرایم کیفری دو حالت عمومی و خصوصی دارند که در حالت عمومی چون ارتباط مستقیم با جامعه و افکار عمومی دارد زمانی که فرد مرتکب آن جرم می شود حتی در صورتی که فرد شاکی نداشته باشد مراجع قضایی به آن  جرم بر اساس صلاحیتی که دارند رسیدگی خواهند کرد مانند : قتل و زنا  که فردی که در این مورد مورد اتهام واقع شده است خیلی بهتر است که از یک وکیل کیفری متخصص کمک بگیرید تا به ناحق حکمی بر علیه او صادر نشود .

در حالت خصوصی جرایم کیفری زمانی مورد رسیدگی واقع می شوند که حتما شاکی خصوصی برای آن جرم وجود داشته باشد و آن شخص ضرر دیده که به آن مجنی علیه نیز می گویند حتما باید شکایت نماید و اگر از کسی شکایت نکند ، مرجع قضایی نمی تواند خودسرانه رسیدگی هایی در خصوص مجازات فرد داشته باشد مانند : تخریب اموال شخصی که اگر مجنی علیه خود نخواهد درگیر پروسه شکایت از فرد خاطی شود می تواند تمامی کارهای رسیدگی به شکایت خود را به وکیل کیفری متخصص واگذار نماید .


انواع جرایم کیفری از نظر قانون چیست ؟


 جرایم کیفری در قانون ایران بسیار گسترده هستند که هر کدام از آن ها ذیل یک عنوان قانونی قرار می گیرند و برای آن ها مجازات در نظر گرفته شده است که در اینجا ما به چند مورد از مهم ترین جرایم کیفری که از دید وکیل کیفری متخصص موسسه ما بیشترین موارد مطرح شده در دادگاه ها هستند اشاره خواهیم کرد و سه مورد از آن ها را برای شما توضیح خواهیم دادید.

قتل

سرقت

مشروبات الکلی

جرایم سایبری و رایانه ای

کلاهبرداری

اختلاس

جعل

خیانت در امانت


قتل

یکی از جرایم کیفری که در قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات در نظر گرفته شده است جرم قتل می باشد که، در ماده ۲۰۴ قانون مجازات اسلامی در خصوص قتل صحبت کرده و آن را به سه حالت عمد ، شبه عمد و خطای محض تقسیم کرده است و متناسب با هر یک از حالات ، مجازاتی برای آن ها مطابق قانون تعیین کرده است .

در اینجا شخصی که مورد اتهام قتل قرار گرفته است و یا اولیای دم مقتول می توانند از یک وکیل کیفری که می تواند متخصص در بحث قتل باشد کمک بگیرند و کلیه کارهای مربوط به پرونده خود را به او بسپارند تا با توجه به حساسیتی که در بحث جرم قتل وجود دارد بتوانند به حق خود دست پیدا کنند .

 شما نیز اگر علاقمند به بدست آوردن اطلاعات بیشتری در خصوص جرم قتل هستید،به مقاله وکیل قتل مراجعه نمایید .


سرقت

یکی دیگر از جرایم کیفری که در قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات در نظر گرفته شده است ، جرم سرقت می باشد که در ماده ۲۶۷ قانون مجازات اسلامی سرقت را این گونه بیان کرده است که سرقت عبارت از ربودن مال متعلق به غیر است. سرقت خود به دو حالت حدی و تعزیری تقسیم می شود که تعیین نوع هر کدام می تواند در خصوص این که چه مجازاتی برای فرد داده شود ، بسیار تاثیر گذار باشد و تشخیص این که فرد مرتکب چه نوع از سرقت شده است با قاضی رسیدگی کننده به پرونده می باشد .


برای مطالعه در خصوص سرقت حدی و تعزیری به این مقاله تفاوت سرقت حدی و تعزیری  مراجعه نمایید .  حال در اینجا خیلی اهمیت دارد که فرد متهم به سرقت و یا شخصی که مورد سرقت واقع شده است از یک وکیل کیفری کمک بگیرد تا بتواند به آن چه که حق اوست برسد چرا که وکیل کیفری خیلی بهتر از فردی که تخصص در این امر ندارد می تواند در خصوص جرایم کیفری به فرد کمک نماید .


جرایم سایبری و رایانه ای چیست؟


یکی دیگر از جرایم کیفری که در قانون ایران برای آن مجازات در نظر گرفته شده است جرایم سایبری می باشد که به آن جرایم رایانه ای نیز می گویند . قانون جرایم رایانه ای به صورت کامل در خصوص رفتار و اعمالی که در دنیای سایبری که مربوط به کامپیوتر و اطلاعات است صحبت کرده و مجازات هایی متناسب با عمل ارتکابی قرار داده است . از جمله این جرایم کیفری که به صورت کامل تر در مقاله وکیل جرایم اینترنتی به آن اشاره شده است و می توانید برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر به آن جا مراجعه کنید به جرایم مربوط به فیشینگ ، تقلب و باج گیری انلاین اشاره نماییم. که در هر مورد از این موارد اگر فردی مورد ضرر واقع شد می تواند از وکیل متخصص در امور مربوط به جرایم سایبری که  جزئی از جرایم کیفری است یاری بگیرد .بهترین وکیل متخصص کیفری تهران


نحوه شکایت از افراد مرتکب جرم کیفری

افراد برای رسیدن به حق باید حتما شکایت خود را  با توجه به موضوع شکایت در قالب حقوقی و یا کیفری ثبت نمایند، صرف وقوع جرایم کیفری عاملی برای رسیدگی به دعاوی آن ها نیست چرا که تمامی دعاوی جنبه عمومی ندارند که حتی اگر فرد شکایت نکند به این موضوع رسیدگی گردد و یک سری از جرایم کیفری جنبه خصوصی دارند و حتما باید فرد شکایت نماید تا به دعوایش رسیدگی شود و بتواند حق خود را دریافت نماید .

مراحلی که یک فرد متضرر برای رسیدن به حق خود و مجازات فرد خاطی باید طی نماید ، هم به صورت شخصی قابل انجام است که این خود می تواند یک ریسک برای فرد متضرر برای رسیدن به حقش باشد چرا که از تمامی قوانین جرایم کیفری آگاهی ندارد و ریسک شکست او در پرونده بالا می رود ، هم این که می تواند به صورت انعقاد قرارداد وکالت انجام شود . یعنی طی یک قرارداد وکالت انجام کلیه کارهای مربوط به شکایت خود را به وکیل کیفری متخصص بسپارد .

فرد متضرر در وهله اول باید با مراجعه به یک موسسه حقوقی و با کمک یک وکیل خوب کیفری اقدام به تنظیم یک شکواییه اصولی که دارای محتوایی قانونی و حقوقی است ، بنماید و سپس دلایلی که به موجب آن اقدام به شکایت کرده و با استفاده از آن ها می خواهد در دادگاه پیروز شود را در شکواییه خود ضمیمه نماید که این ادله می توانند شامل : شهادت شهود ( استشهادیه) ، گواهی پزشک قانونی در صورت صدمات بدنی ، فیلم دوربین های مداربسته ، صورت جلسه کلانتری در صورت وقوع سرقت ، از جمله این دلایل می توانند باشند .

بعد از آن که این شکواییه به صورت کامل و درست توسط وکیل کیفری تنظیم شد در این جا شخص متضرر باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نماید و این شکواییه را در سامانه ای تحت عنوان ثنا ثبت نماید و بعد از آن منتظر دریافت پیامکی مبنی بر تعیین وقت رسیدگی از سوی مرجع قضایی صالح باشد .

حال زمانی که شکواییه در سامانه ثنا ثبت شد شکواییه در دادسرا مطرح می گردد و بازپرس با انجام تحقیقاتی اقدام به کشف جرم می کند تا ببیند واقعا جرمی صورت گرفته است یا خیر ؛ بعد از آن که مجرمیت فرد متهم برای بازپرس پرونده اثبات شد او قرار جلب دادرسی صادر می نماید و این موضوع را به دادستان اعلام می کند .

دادستان بعد از بررسی های لازم بر روی پرونده و آن چه که بازپرس اعلام کرده است ، کیفر خواست صادر می کند و پرونده را با توجه به نوع جرم ارتکابی به مرجع قضایی صالح ارجاع می نماید که دادگاه های صالح به موضوعات کیفری حسب مورد می توانند دادگاه کیفری یک ، دادگاه کیفری دو و دادگاه انقلاب باشند.


دیدگاه ها
دیدگاهی یافت نشد.
دیدگاه تان را بنویسید
تیم وکلای فوق تخصصی در حوزه های کیفری و حقوقی مانند: حقوق ملکی، حقوق بانکی، حقوق مالیاتی، جرایم رایانه ای، جرایم پذشکی، برند، امور اتباع، قراردادنویسی، شرکت ها، حقوق کار، خانواده، ثبتی، داوری بهره می برد؛ زیرا وکلای موثر وکار داده با تمرکز بر یک حوزه حقوق تخصصی می توانند در ایجاد عدالت و سرعت در احقاق حق در جامعه تاثیر گذار باشند.
در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید.
شعبه سعادت آباد:
موقعیت مکانی دفتر
محله سعادت آباد، میدان کتاب، خیابان آسمان، نبش کوچه آسمان یکم غربی، پلاک ۸، طبقه اول واحد یک

شعبه اسلامشهر:
موقعیت مکانی دفتر
اسلامشهر، خیابان بسیج، بین خیابان امام خمینی و جمال طهماسبی،‌ مجتمع تجاری میلاد نور، طبقه دوم،واحد ۱۸۲
© تمام حقوق برای موسسه حقوقی تیم وکلا محفوظ استنسخه: 0.1.7